YÖK’ten RTEÜ’nün Programlarına Onay

YÖK’ten RTEÜ’nün Programlarına Onay

YÖK’ten RTEÜ’nün Programlarına Onay

 Yükseköğretim Kurulu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bünyesinde 4 Lisans ve 6 Ön Lisans Programına 2019-2020 akademik yılında ilk defa öğrenci alınmasına onay verdi. 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada RTEÜ;

Hukuk Fakültesi,
 Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü, 
Ardeşen Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü
Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı, 
Ayrıca Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi, Mobilya ve Dekorasyon, Makine, Resim ve Konstrüksiyon, Tekstil Teknolojisi, İklimlendirme ve Soğutma ile Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programlarına 2019-2020 akademik yılında öğrenci alınmasına onay verdi. 

2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde ilk defa öğrenci alacak bölümlerin kontenjan dağılımı şu şekildedir:
Birim Bölüm Kontenjan
Hukuk Fakültesi Hukuk Bölümü 80
Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü 40
Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 30
Ardeşen Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 40
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi Programı 40
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mobilya ve Dekorasyon Programı 30
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine, Resim ve Konstrüksiyon Programı 40
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Tekstil Teknolojisi Programı 30
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İklimlendirme ve Soğutma Programı 40
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı 40
TOPLAM : 410
Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Yükseköğretim Kurulu tarafından bazı programlara öğrenci alınmasına onay verilmesi dolayısıyla açıklama yapmak için Rektörlük Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Rektör KARAMAN, ilk defa öğrenci alacak olan bölümlerin hepsinin tercih edilen ve % 99 ile % 100 doluluk oranına sahip olduğunu ifade ederek, “ Çünkü bizler ne olursa olsun bölüm açalım, öğrenci alalım derdinde değiliz. Amacımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini taşıyan Üniversitemizi tercih edilen nitelikli bir üniversite haline getirmektir.” dedi. 
Hukuk Fakültesinin Üniversitemizin gücüne güç katacak ve kalitesini artıracağını belirten Rektör KARAMAN,  “Hukuk Fakültesi hem bizim hem de şehrimiz için gerçekten çok önemli bir fakültedir. Yıllarca hem bizim hem de Rizeli hemşehrilerimizin hayalini çektiği bir fakülte idi. Bize sürekli ne zaman açılacağını soruyorlardı. Allah’a şükürler olsun ki bizlere bu sene öğrenci almayı nasip etti.” diye konuştu.
Hukuk Fakültesi hakkında kapsamlı bilgi veren Rektör KARAMAN, “Üniversitemiz Hukuk Fakültesi 2012 yılında açılmıştır. Kuruluşundan itibaren 7 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen bu güne kadar fakülteye öğrenci alma noktasında acele etmedik. Çünkü amacımız hem eğitim öğretim binası, derslikleri, amfileri ile fiziki alt yapısı güçlü, hem de akademik kadrosu güçlü bir Hukuk Fakültesi kurmaktı. Bunun için de bir yandan eğitim öğretim binasını hazır hale getirirken, bir yandan da akademik kadroyu kurmak ile uğraştık. Şu anda Hukuk Fakültemizde 30 tane Araştırma Görevlisi vardır. Bunlar ülkemizin değişik Hukuk Fakültelerinde lisansüstü çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu Araştırma Görevlilerinin 16 tanesi Doktora, 14 tanesi de Yüksek Lisans Yapıyorlar. Doktora aşamasında olanların bir kısmı 2019 yılında Doktoralarını bitirecekler ve öğretim üyesi olarak aramıza katılacaklar. 
Hukuk Fakültemizde şu anda 4 öğretim üyesi vardır. 2 öğretim üyesinin de kadro ilanını yaptık, atama işlemleri devam ediyor. Bu sıra Doktoralarını bitirmekte olan 2 öğretim elemanımız daha var. Onları da yazın kadroya katacağız. Böylece eğitim öğretim başlarken 8 öğretim üyemiz olmuş olacak ve onlarla birinci sınıfa başlayacağız. 
Hukuk Fakültemizin eğitim öğretim binası da 2017 yılının sonunda tamamlandı. Biliyorsunuz Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu için ortak bina yaptık. Çünkü bunların ortak dersleri var.” dedi. 
Rektör KARAMAN konuşmasını,  “Üniversitemizin her konudaki gelişmesine destek verdiği gibi başta Hukuk Fakültemiz olmak üzere diğer bölümlerin öğrenci alması noktasında da desteklerini bizlerden esirgememiş olan başta YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta SARAÇ olmak üzere YÖK Üyeleri ile Milletvekillerimize şahsım ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ailesi adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.