Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanlığından ÇAYKUR’a destek açıklaması

Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanlığından ÇAYKUR’a destek açıklaması

Rize'de Ziraat Odaları Koordinasyon başkanlığı Çaykur genel Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulunarak Rizelinin ve çay müstahsilinin ekmeği olan çayımızın sorunlarını ve ekmeğimizin üzerine oynanan oyunlara dikkat çekmek için bir araya geldi.

Ziraat Odaları Koordinasyon başkanlığı adına Çayeli Ziraat Odası Başkanı Ali Küçük İslamoğlu yaptığı açıklama ’da “Bölgemizin tek geçim kaynağı, Rizelinin ve çay müstahsilinin ekmeği olan çayımızın sorunlarını ve ekmeğimizin üzerine oynanan oyunlara dikkat çekmek için bir araya geldik.

Ziraat odaları olarak çiftçilerimizin sesini duyurmaya çalışmaktayız.Bölgemizin uzun yıllardan beri üretilen çayın ve çay sektörünün sorunları defalarca çözülmek üzere ele alındıysa da bir türlü kesin sonuca ulaştırılamadı. Bu sorunun giderilmesi için dönemin iktidarları ne kadar çalıştıysa sorunlar tam olarak çözülemedi ve bu günlere gelindi.” Diye konuştu.
Çayın temel sorunlarına dikkat çeken İslamoğlu “Çayımızın temel sorunları olarak; çay fiyatı, çay alım politikaları, çay kanunun hala çıkarılamaması ön planda yer almaktadır.Çay müstahsili olarak bizler çayımızın hak ettiği bedelden kontenjansız ve kotasız satmayı arzulamaktayız.

Sektördeki çay alımlarının yarısından fazlasını milletin malı çiftçimizin sigortası diye gördüğümüz ÇAYKUR Genel Müdürlüğü alarak işlemekte, kalan kısmını da özel sektör işlemektedir. Çay üreticileri olarak; çayımızın hak ettiği değeri almasını, çay üreticilerinin sektörde fırsatçılık yapan özel fabrikalarına mahkûm edilmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını ve çay kanunun acilen çıkarılmasını talep etmekteyiz.” Dedi.

rize-ziraat-odasi-caykur-1.jpg
İslamoğlu açıklamasının devamında: “Çayımıza uygulanan çay fiyat politikaları ve çiftçinin sigortası olarak gördüğümüz ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne yapılan destekler göze alındığında çayın üzerinden siyaset yapılmadığı, bölgede bir milyonun üzerinde kişiyi ilgilendiren proje olarak görüldüğü ve devlet imkanlarının kullanıldığı aşikardır.

rize-ziraat-odasi-caykur-12.jpg
Çay üreticileri olarak her daim eldeki imkanları sonuna kadar kullanarak fiyat açıklayan ve ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nü destekleyerek üreticilerimizin yüzünü güldüren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
Her daim bu sektörden nemalanmak ve üreticinin alın terini çalmak isteyenler olacaktır. Bizler ziraat odaları olarak bu tip yapılanmalara ve haksızlıklara karşı durmaktayız ve duracağız. Bu mücadelemizde yanımızda her daim duran ve haksızlıklara boyun eğmeyen başta genel başkanımız Şemsi BAYRAKTAR olmak üzere mücadelemize destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

rize-ziraat-odasi-caykur-13.jpg
Son günlerde bölgemizde ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne yapılan haksız saldırıları ve tenkitleri gözlemlediğimizde;
-ÇAYKUR Genel Müdürlüğünün kapasitesinin üstünde bir çay alımı yaptığı ve fedakârca bir çalışma ortaya koyduğu, kontenjanı da zorunlu olarak uyguladığı,
-Sezondaki sıkışıklığın nedeni, sezon açılışının pandemi yasaklarına rastlaması, hava koşullarının olumlu gitmemesi, çayın her yeren kısa sürede çay kura gelmemesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir.
- Bunlar sezonda görülen geçici sorunlardır. Bizler sektörün yapısal sorunlarına odaklanmalıyız. Sorunların çözümü için başta ÇAYKUR Genel Müdürlüğü olmak üzere tüm ilgililer fedakârca çalışmaktadır. ÇAYKUR yönetiminde görev yapan başta genel müdürümüz olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür ederiz.
Değerli Üreticilerimiz,
Çay sektörüne yeni düzenlemeler getiren ÇAY KANUNU bir an önce çıkarılmalıdır. Rize’de bulunan RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ çay ihtisas üniversitesi olarak kabul edilmiştir. Üniversitemize Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Tarım bakanımız çay kanunu ile ilgili bir taslak çalışması yaptırdı. Bizler de ziraat odaları olarak bu çalışmanın içinde bulunduk. Hazırlanan kanun taslağı Tarım Orman Bakanlığı’na gönderildi.
Bizler ziraat odaları olarak;
Rize’nin evladı çay üreticisinin teminatı olan Cumhurbaşkanımızdan;
1. RTE Üniversitemizin hazırlayıp bakanlığa sunduğu ÇAY Kanunu’nun bir an önce yasalaşmasına,
2. Cumhurbaşkanımızca açıklanan yaş çay alım fiyatından daha düşük fiyattan çay alan ve çiftçimizin alın terini çalan özel sektöre fırsat verilmemesini,
3. ÇAYKUR’un alım kapasitesini arttırmasını ve fabrika kiralayarak çay üreticisinin tüm çayını almasını,
4. Araç üzerinde yaş çay alımlarının yasaklanmasını,
5. Çay sektöründeki yapısal sorunların giderilmesini, talep etmekteyiz.
Cumhurbaşkanımızın biz çay üreticilerini yalnız bırakmayacağını ve bizlerin sorunlarının bir an önce ele alınarak çözülmesi inancıyla;
Çay üreticileri olarak tüm kamuoyuna duyurulur.,” fadelerine yer verdi.

Haber: Rukiye Meyveci

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.