SUSUZLUK KAS AĞRILARINA NEDEN OLABİLİYOR !

SUSUZLUK KAS AĞRILARINA NEDEN OLABİLİYOR !

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Birçok kişinin sorunları arasında bel ve kas ağrıları yer almaktadır.Günlük hayatta nerdeyse herkezin yakındığı kas ağrıları, yorgunluk ve sakatlıkların beraberinde daha ciddi durumların habercisi olabilir. Kimi zaman kas ağrıları birkaç gün içinde ortadan kalkarken bazen da kronikleşerek devamlı bir hal alabilirler. Birkaç gün içinde geçen kas ağrıları büyük problemlere neden olmazken uzun süren ve kalıcı hale gelebilen kas ağrıları kişilerin günlük hayatını hem aktivite yönünden hem de psikolojik açıdan kötü yönde etkiler ve yaşam konforunda ciddi oranda azalmaya neden olur. Kas ağrılarının devamlı bir hal aldığı ve kişinin hayatını olumsuz etkilediği bu kronik durumlara miyalji adı verilir.

Miyalji belirtileri nelerdir?

Miyalji belirtileri çeşitlilik gösterir ve bazen başka hastalıkların belirtileriyle karıştırılabilirler. En fazla görülen miyalji belirtilerinden bazıları şunlardır: Uzun süreli kas ağrıları, ağrıyla birlikte kaslarda hareket kısıtlılıkları, kramplar, dinlenmeyle geçmeyen kas yorgunlukları, kas tutulmaları ve belli kas gruplarında hassasiyet.

Miyaljinin ortadan kaldırılmasında en büyük etkenlerden biri nedeninin doğru olarak belirlenebilmesidir. Miyalji görülmesine sebep olan sebeplerin bazıları şunlardır:

Günlük hayatta yapılan hareketlerde belli kas grupları diğerlerine oranla daha fazla kullanılır. Özellikle bazı meslek gruplarında devamlı kas ağrıları gözlenir. Masa başı ve ağır yük kaldırmaya yönelik işlerde çalışan kişilerde ya da  duruş bozuklukları olan bireylerde  miyalji gelişebilir. Bunun yanında gibi etkenler de miyalji görülme ihtimali yüksek orandadır. Sırt ve boyun bölgesinde görülen miyaljilerin en fazla görülen sebeplerinden bazıları, çalışma esnasındaki duruş bozuklukları ve buna bağlı şekilde bu kas gruplarında oluşan aşırı yük ve zorlanmadır.Kas ağrısının yaygın sebepleri arasında  aşırı efor, vücudun bir bölgesine isabet etmiş olan travma, viral enfeksiyonlar, uzun süre kortizon kullanımı sayılabilir. Vücudun kas olan herhangi bir bölgesinde hissedilebilir. Nedenine bağlı şekilde, rahatsızlık hafif ya da çok şiddetli olabilir.

Kas Ağrısı Neden Olur?

Stres vücudun hastalıklarla savaşmasını zorlaştırır. Hasta ve stresli olan insanların kaslarında, vücudun iltihaplanma veya enfeksiyonla savaşmaya çalışmasından dolayı ağrı yaşanılabilir. Ayrıca endişe, korku ve stres birleşerek immüniteyi düşürür ve kas, bel, boyun, baş,  hatta eklem ağrısına da neden olabilir. İnsanlar bilişsel ve başa çıkma  teknikler öğrenerek ve mümkünse stresli durumlardan uzaklaşarak stresle mücadele etmeye çalışabilirler.

Bir kişi, beslenme düzenlerinden uygun besin maddelerini alamazlar ise kas ağrısı ve acısı yaşayabilir. B12 vitamin eksikliği bel ağrısına sebep olan faktörler arasındadır.

D vitamini, özellikle kasların düzenli çalışmasını sağlamada önemli bir faktör durumundadır. D vitamini kalsiyum emilimine yardımcı olur ve bu vitaminin eksikliği kalsiyum düşüklüğüne neden olabilir. Bu da kaslara ilave olarak kemikleri ve organları etkileyebilecek bir durumdur.

Vücudun yetersiz su oranına sahip olması manasına gelen dehidrasyona maruz kalan bireylerde de şiddetli kas ağrısı problemi meydana gelebilir.

Vücudun düzgün çalışmasını sağlamak amacıyla yeterli su içilmesi hayati bir durumdur. Çünkü vücutta yeterli sıvı olmaması, fonksiyonların yetersiz hale gelmesine neden olabilir.  Bu sebeple yeterli sıvı alımını bir alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

Yetersiz uyku veya yetersiz dinlenme vücut üstünde değişik belirtiler verebiliyor. Bunlardan biriside baş ağrısı ve genel vücut ağrısı biçiminde tezahür eder. Yetersiz uyku, insanların halsiz hissetmesine neden olabilir.

Yapılan aşırı aktivite, kas zorlanmasına ve ağrılara neden olabilir. Egzersiz adet haline getirmiş olmamak, yeni bir egzersize başlamak, normalden daha yoğun ya da uzun süre egzersiz yapmak, ısınma hatası ya da düzgün şekilde esnememek de kas ya da bel boyun ağrısına neden olabilmektedir.

Kalıtsal durumlar, Enfeksiyonlar, diğer Hastalıklar da  kas ağrısına neden olabilir. Anemi, Eklem iltihabı, Kronik yorgunluk sendromu, asimetrik yürüme (Topallama), Gripal enfeksiyonlar, Fibromiyalji Sendromu, miyofasiyal ağrı sendromu da diğer ağrı sebepleri arasında sayılabilir

Kas Ağrıları Ne Zaman Tehlikelidir ?

Uzun süren kas ağrıları, ani ortaya çıkan ve alışkın olmadığınız türden kas ağrıları sizi endişelendirmeli ve bir profesyonel hekime muayene ettirilmelidir.

Kas Ağrıları Tedavisi Nedir ?

Duruş bozuklukları, kas zayıflıkları ve iskeletsel problemler gibi etkenlere dayalı olarak gelişen miyaljilerin tedavisinde fizik tedavi uygulamaları çok önemli bir rol oynar. Fizik tedavi ve rehabilitasyon profesyonelları tarafından uygulanmakta olan elektroterapi, nöralterapi, manüplasyon ve ozon, cupping terapi, kuru iğneleme ve masaj gibi yöntemler ile tedavi edilebilir.

Kas  Ağrılarından Korunmanın Yolları Nelerdir ?

Düzenli egzersiz yapılması kronikleşen ve miyalji haline gelen kas ağrılarının ortadan kaldırılabilmesi için son derece önemlidir. Aerobik egzersizler, esneme ve germe egzersizleri, dayanım egzersizleri gibi egzersizlerin doğru biçimde ve düzenli ilaçlanma yapılması kasların güçlenmesini ve daha esnek hale gelmesini sağlayarak miyalji görülme oranını azaltır. Egzersiz sırasında önemli olan, yapılan hareketlerin profesyonel tavsiyesinde ve doğru biçimde uygulanmasıdır. Doğru yapılmayan egzersizler ağrıların artmasına ve başka sakatlıklara neden olabilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.