Aziz Yıldırım'a sıfır ceza

Aziz Yıldırım'a sıfır ceza

Mütalaasını dün tamamlayan TFF Etik Kurulu, F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın şikeye karıştığına dair emare bulamadı

Vatan'dan Tayfun Bayındır'ın haberine göre; hazırladığı ilk raporda şikenin var olduğuna dair kanaati oluşan Etik Kurulu, dosya ve belgelerin tamamını inceledikten sonra durumun "vahim" olmadığına karar verdi.

HİÇBİR BELGE BULUNAMADI

10 aydır Metris'te yatan Aziz Yıldırım'ın şikeye karıştığını gösteren hiçbir belge veya konuşma bulunamadı.. Eğer rapor böyle çıkarsa F.Bahçe Başkanı sportif ceza almayacak.

3 Temmuz 2011'de başlayan Şike Operasyonu ile ilgili TFF Etik Kurulu'nun hazırladığı "kritik" rapor tamamlandı.. Bugüne kadar cezaevinde yatan F.Bahçe Muhasebe Müdürü Tamer Yelkovan dışındaki herkesin savunmalarını alan Etik Kurulu'nun 2 üyesi, Aziz Yıldırım'la da biri 4, öteki 6 saat süren 2 görüşme yaptı.. Ayrıca Şekip Mosturoğlu, Göksel Gümüşdağ, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Ümit Karan gibi tahliye olmuş zanlıların da savunmaları alındı..

SAHA TEMİZ

-Kurula yakın bir kaynak, Etik Kurulu'nda hakim olan görüşün "İlk raporu savcılığın gönderdiği belgeler ve tapelere dayanarak hazırlamıştık.. Ancak yeni belgeler ve tapelerin tamamı gelince gördük ki, sahaya yansımış herhangi bir faaliyet yok" şeklinde olduğunu dile getirdi.

Tayfur Havutçu'dan 35 tape!

-ETİK Kurulu'nun hazırladığı raporla ilgili çarpıcı detaylar var kulislerde konuşulan.. Örneğin 6 ay hapis yatan Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'nun TFF'ye ilk gönderilen belgelerde sadece 3 telefon konuşması yer alıyordu ve konuşmaların tamamı gözükmüyordu.. Son gelen belgelerde ise Havutçu'nun toplam 35 telefon görüşmesi yer aldı ve Etik Kurulu yaptığı incelemede, konuşmaların tamamını inceleyerek "suç unsuru"na rastlayamadı..

Para trafiği de temiz

Para ödemeleri usulüne uygun ve belgeli çıkınca Tamer Yelkovan'ın savunması bile alınmadı.

-Aziz Yıldırım'ın da Etik Kurulu üyelerine "Bu soruşturma şikeyi ortaya çıkarmak için değil, sadece beni durdurmak için yapıldı" söylemini tekrarladığı belirlenirken, karanlık noktaları aydınlatan Yıldırım'a "şike" sebebiyle isnat edilecek suç olmaması yüksek ihtimal haline geldi.. Örneğin şu an Metris'te yatan Tamer Yelkovan'ın savunmasının alınmama nedeni enteresan: F.Bahçe Kulübü'nden dışarıya yapılan para ödemelerinin hepsi usülüne uygun ve belgeli..

-Kurulun sadece İlhan Ekşioğlu-Ali Kıratlı ilişkisini çözmekte zorlandığı dile getiriliyor.. Ancak herhangi bir para trafiğinin veya şike görüşmesinin içinde yer almaması Yıldırım'ın suçlamaların dışında kalmasını sağlıyor..

Duruşma 30 Nisan'da

-ETİK Kurulu'nun raporuna göre karar verecek olan TFF'nin kulüpler ile kişileri ayırarak, kulüplere verilecek cezaya kendisinin karar vermesine; ancak kişilerin cezalarının Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.. Hakkında şikeye karışmakla ilgili herhangi bir belge veya somut delil bulunamayan Aziz Yıldırım'ın eldeki dosyaya göre hak mahrumiyeti cezası alması bir hayli zor gözüküyor.. Ancak Şike Davası içinde yer alan herkesin durumunun aynı olmadığı, PFDK'nın bazı isimlere ağır hak mahrumiyeti cezaları vereceği öne sürülüyor..

-Bu arada Şike Davası'nda 30 Nisan'dan itibaren Çağlayan Adliyesi'nde devam edilecek..


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.