Kulüpler birliği harekete geçti!

Kulüpler birliği harekete geçti!

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı İstanbul'da yapıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı avukat Levent Bıçakçı, Kulüpler Birliği Vakfı'nın isteği üzerine Sporda Şiddet Yasası'nda yaptığı değişiklik çalışmalarını sunduğunu belirterek, "Yaptığımız değişikliklerde 18 kulüp de hemfikir oldular." dedi.

Levent Bıçakçı, Astoria Alış - Veriş Merkezi'nde gerçekleştirilen Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı çıkışında yaptığı açıklamada vakfın kendisinden yeni yasada değişiklik çalışması yapmasını istediğini hatırlatarak, "Ben de yaptığım değişiklik çalışmasını kendilerine aktardım. Yaptığım değişikliklerde 18 kulüp de hemfikir oldular. Ve bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) iletecekler." dedi.

Bıçakçı, Kulüpler Birliği Vakfı'nın yeni yasayla ilgili değişiklik teklifini salı günü TBMM'ye ileteceği bilgisini de verdi.

Bıçakçı, ayrıca yaptıkları çalışmada şike, teşfik ve şiddet eylemlerine verilen cezaların, Türk Ceza Kanunu(TCK) ile genel sağlamasına çalıştıklarını kaydederek, "TCK prensiplerini yasaya koyduk." diye konuştu.

Öngörülen hapis cezalarındaki indirimlerin sorulması üzerine Bıçakçı, sayılar üzerine görüş bildirimeyeceğini ifade ederken, "Ama cezaların mevcut TCK ile uyum sağlaması oranında indirildi. Bir takım cezaların da para cezasına çevirilmesini uygun gördük. Taraftarlar için para cezasını öngördük. Ceza savcılık tarafından verilecek, haklarında dava açılmayacak. Böylece de sistem çok daha çabuk ve hızlı işleyecek." yanıtını verdi.

Bu arada Bıçakçı, şikeye verilecek hapis cezasının, para cezasına çevrilmesinin söz konusu olmadığını ve her iki cezanın da şike suçuna verilebileceğini kaydetti.

Bıçakçı, şu an için tutuklu yargılananların da yapılacak değişikliklerle dışarıya çıkıp çıkmayacakları yönündeki bir soruya da "Bu konuda ben bir şey söyleyemem. Vermiş olduğumuz yasa tasarısı, çabuk neticelenirse herkese göre bu sistem değişir." ifadelerini kullandı.

TOPRAK'TAN TASLAĞA DESTEK
Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı öncesi Yıldırım Demirören'i yeni görevinden dolayı tebrik eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, hazırlanan yeni yasa taslağına destek vereceklerini söyledi.

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Erdoğan Toprak, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa'da mutlaka giderilmesi gereken eksikler bulunduğunu söylerken, ''Bu eksiklerin parlamento çatısı altında giderilmesi lazım. Toplumun duyarlı olduğu, bir çok kesimi ilgilendiren konularda, burada kulüplerin ortak hareket ettiği gibi partiler de ortak hareket edebilir. Elimizden gelen desteği vereceğiz. Biz CHP olarak şikeye karşıyız ama yasada gördüğümüz eksikler ve hassas noktalar var. Parlamento çatısı altında komisyonlarda bunu dile getireceğiz'' diye konuştu.

Yürürlüğe girmesinin ardından 5 ay gibi kısa bir sürede yasanın eksiklerinin ortaya çıktığını anlatan Toprak, ''Hızla çıkarılmış, eksik çıkartılmış, katkılarımızın alınmadığı bir yasa. Umarız hükümet yetkilileri bundan sonra bizden de katkı alırlar ve Türk sporu bu girdaptan çıkmış olur'' ifadelerini kullandı.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.