RİZE ATLETİZM İLE YENİ HEDEFLERE KOŞMAYA HAZIRLANIYOR

RİZE ATLETİZM İLE YENİ HEDEFLERE KOŞMAYA HAZIRLANIYOR

Rize Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan atletizm kursunun antrenörü Semra GÜLER , ekibinin hedef çıtasını şampiyonluğa yükselterek sağlam bir alt yapı oluşturmak için kurs veriyor.

Hempandemi öncesi dönemde hem de pandemi  döneminde evde kalan gençlere açık havada spor yaptırıp yetenekleri doğrultusunda onların eğitim almasını sağlayan atletizm antrenörü Semra GÜLER'in antrenman sırasında çalışmalarını yerinde inceledik Semra Hoca ile atletizmi konuştuk.

 
           Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu 29 yaşındaki Malatyalı Semra GÜLER, spora lise yıllarında kır koşusu(kros) ile başladığını , şuan 2. Kademe atletizm belgesi ve 1. kademe özel sporcular da atletizm belgesi ile Rize'de 3 yıldır Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün desteği ile ücretsiz bir atletizm takımı çalıştırdığını, aynı zamanda Rize il voleybol hakemliği yaptığını, önceki yıl yine Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde açılan kurs ile otizmli özel çocuklara eğitim verdiğini söyledi.


      Atletizmin dünyanın en eski sporlarından biri olmakla beraber sporun başarısında ilk basamak olduğunu  ve tüm sporların temeli olarak kabul edilebileceğini, daha da  ileri gidersek sporun anası olarak bilinen atletizm diğer branşlara hazırlık ve geçişin uyumluluğunda başarılı olmayı sağladığını, belirli bir pist veya alanda değişik branşlar üzerinde kategorilere ayrılarak yürüyüş, koşular,atlamalar, atmalar, çoklu branşlar, kır koşuları, dağ ve yamaç koşullarından oluşan temel bir spor dalı olduğunu belirtti.

resim-rize-1.jpg
Atletizmin bireyler üzerindeki sosyal ve fiziksel olarak etkilerine de değinen Güler, maddiyat gerektirmeden yapılan ve vücuttaki tüm kasları aynı anda çalıştıran sağlıklı bir egzersiz olduğunu söyledi. Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan durağan yaşam tarzından kaynaklanan birçok sağlık sorununda iyileştirici etkisi olduğunu,  kan basıncını dengelediğini, kalp hastalıkları riskini azalttığını, zihinsel ruhsal ve bedensel olarak güçlendirdiğini, yağ ve karbonhidrat oranını azalttığını ifade etti. Ayrıca akademik başarısı yüksek, sosyal ilişkileri ve özgüveni tam, sağlıklı ve disiplinli ayrıca ahlaklı nesiller yetiştirmek için atletizm sporunun bu hususta önemli bir gereklilik olduğunu söyledi.

resim-rize-12.jpg
         Karadeniz insanının mücadeleci yapısı ve başarıya endeksli oluşundan dolayı ilimizde atletizmin  her geçen gün popüler hale geldiğini, ayrıca spor ekipmanlarının ve işlevsel bir atletizm pistinin olmasından dolayı çocuklar ve gençler arasında cazip hale geldiğini ifade etti. Rize'de atletizme olan ilginin mutluluk verici olduğunu  her geçen gün  atletizme olan ilginin artmaya devam ettiğini söyledi.

resim-rize-13.jpg
Ayrıca Semra Güler "Benim bu ekibim ile  hedeflerim büyük , kendi alt yapımızda yetiştirdiğimiz sporcularla Türkiye şampiyonalarında müsabakalara katılıp başarılı olmak ve madalyalar kazandırmak, milli takıma sporcu yetiştirmek,  Avrupa ve dünya şampiyonalarında yarışabilecek başarılı sporcular kazandırmak amacındayız. Atletizm bir açık hava sporu olmasının verdiği rahatlıkla pandemi sürecinde de çalışmalarımızı yarı zamanlı olarak Rize Halk Eğitim Müdürlüğüne  bağlı kurs ile sürdürdük. Ekibimin azimle, hırsla en zor hareketleri öğrenme çabasını görmek beni de motive ediyor. Allah'ın izni ile yarışlara katılabilecek bir alt yapı hazırlıyoruz. Bu kapsamda bize her türlü malzeme ve tesis desteğini sunan Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne teşekkür ederim, atletizme ilgisi ve azda olsa yeteneği olan tüm gençleri  ücretsiz bu  kursa davet diyorum."

Haber : Yasemin Özçelik

resim-rize-14.jpgresim-rize-15.jpg

resim-rize-16.jpg

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.