Hasan Uzun, Çay TV'de Gündemi Değerlendirdi

Rize'deki siyasetçi ve STK temsilcilerini eleştiren Hasan Uzun, "Hep kendi işlerinin peşinde koşturuyorlar. ÇAYKUR'un borçlarını düşünün. Sanayicinin, esnafın derdini düşünün." dedi.

Çay TV ekranlarında Orhan Yazıcılar'ın konuğu olan Rize Çay Sanayicileri Derneği Başkanı Hasan Uzun, çay ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


ÇAYKUR'un ikinci sürgünde yaklaşık 270 bin ton yaş çay aldığını aktaran Hasan Uzun, bu sayının iyi bir rakam olduğunu ifade etti. Kuru çaya zam yapılmamasından dolayı özel sektörün geri çekilidiğini belirten Uzun, bu durumun ÇAYKUR'u zorladığını söyledi. Kuru çaya zam yapılmasını ifade eden Uzun, "Vermeden almak Allah'a mahsustur. Vatandaş çayını üretecek ama ürettiği fiyata satamayacak. Bunun için bu sene özel sektör geri durdu. Bu yüzden vatandaş ÇAYKUR'a yüklenmek zorunda kaldı. Birinci sürgünde çay sanayici arkadaşlarımızın taban fiyatın altın düşmemeleri için çok gayret sarf ettik. Sağolsunlar onlar da hep birlikte iyi fiyatlara çay aldılar. Ama ikinci sürgüne başlamadan önce kuru çaya zamla ilgili milletvekilimiz Muhammed Avcı çok gayret etti. Kendisine 'Bu olmazsa ikinci sürgünde fren tutmaz artık. Taban fiyatının düşmesini engelleyemeyiz' dedim." ifadelerini kullandı. 


Maliyet olarak birinci sürgün ile ikinci sürgün arasında 5 puan fark olduğunu söyleyen Uzun, "Birinci sürgünde 4,80 kg yaş çaydan çay yapıyoruz. İkinci sürgünde ise 5,30 kg'dan yapıyoruz. Bu fark 1,70 TL yapıyor ki; bu bizim için çok büyük bir rakam. Bunu nereden karşılayacağız? Vatandaştan karşılamış olduk" dedi.


Bu konuda Muhammed Avcı'ya çok ısrar ettiğini aktaran Uzun, Hayati Yazıcı'yı ise aradığını fakat cevap alamadığını söyledi. Osman Aşkın Bak'ı da eleştirerek "Osman Bey zaten ilgilenmiyor. Onun için onun adını zikretmiyorum. Zaten umrunda değil. Sayın Cumhurbaşkanının peşinde dolaştı mı iş tamam zaten. Ama Hayati Bey burayla ilgilenmek zorundadır. Çünkü hem yıllarca burada milletvekili hem de abi olmuştur. Cumhurbaşkanımıza en yakın kişilerden biridir. Rize'nin derdini en iyi anlatacak birisidir. Bu bölgenin ürünü için Cumhurbaşkanına iki kelime edemiyor musun?" dedi.

"Sorunlar Sayın Cumhurbaşkanına Aktarılmış Olsaydı Taban Fiyatın Altında Çay Alınmazdı"
Sivil toplum kuruluşları ve Rize'deki siyasileri de eleştiren Uzun, "Kendilerinin bir işi olsa hemen giderler. İhale peşinde koşarlar. Sivil toplum derneğinin başında durmak kendi işini takip etmek için midir? Kendi işini takip eden kendi işinin başına geçsin. Hem AK Parti'de sözü geçen insanlar olacaksınız hem aynı sektörde olacaksınız ama çay için hiçbir şey söylemeyeceksiniz. Sayın Cumhurbaşkanı çay sanayicisinin sıkıntıda olduğunu nereden bilecek? Herşeyi bilemez ki. Bunu yanındaki insanlar aktaracak. Bunlar sayın Cumhurbaşkanına aktarılmış olsaydı taban fiyatın altına çay alınmamıştı." sözlerini kullandı.


Rize'deki AK Partili siyasetçilerin çaydaki sorunları umursamadığını iddia eden Uzun, "Hep kendi işlerinin peşinde koşturuyorlar. Yeter Allah aşkına. 18 senedir iktidarda hep kendinize koşturmayın. ÇAYKUR'un borçlarını düşünün. Sanayicinin, esnafın derdini düşünün." dedi.

"Bir Milletvekili Kendi Sanayicisini Tehdit Edemez"
Muhammed Avcı'nın isim vermeyerek bazı çay sanayicilerini eleştirmesini yanlış bulan Uzun, "Kim yanlış yapıyorsa isim vererek konuşsun. Kim o bazıları? Bütün sanayicileri tehdit eder gibi konuşma hakkın yok. Muhammed Avcı'yı severim ama bir milletvekili kendi sanayicisini tehdit edemez. Yetmedi maliyeyi, SSK'yı ve diğer kurumları sanayicinin üzerine gönderiyorsun. Niye? Düşük fiyat alıyor diye. Alanların üzerine göndersene. Hepsine neden gönderiyorsun? Sen ÇAYKUR'un çayını Doğuş'a vereceksin. Doğuş da 'Elimde çay var nasılsa istediğim fiyata alırım' diyecek. Ona engel olmayacaksın. Bütün sanayicileri aynı tasa koyacaksın. Muhammed Bey'e böyle birşey yakıştıramadım. Kuru çaya zam yapamayacaksın. Sonra gelip tenkit edeceksin. Diğer milletvekillerini söylemiyorum. Bir tek Muhammed Bey kaldı yanımızda. Başka da vekil yok. 'Alo' dedin mi telefona bir o bakıyor." dedi.

"Çay Üzerinde Oyun Oynayanların Hilelerini Kolaylaştırdılar"
İçerisinde kuru çayın da bulunduğu bazı ürünlerde gümrük vergisinin düşürülmesinin kendisini şok ettiğini söyleyen Uzun, fonların hiçbir anlamı olmadığını savundu. Fona inanmadığını söyleyen Uzun, fonu geri çekeceklerini düşündüğünü söyledi. Uzun, bu karaın çayın ipini çektiğini ifade ederek "Bu kararla çay ithal edenleri, çay üzerinde oyun oynayanları, çay üzerinde 'hır' yapmaya çalışanların hilelerini kolaylaştırdılar. Umarım ki benim düşündüğüm gibi olmaz" dedi.

Haber: Mükremin Çetinoğlu

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum