Bir Meslek Yok Oluyor , YORGANCILIK

Bir Meslek Yok Oluyor , YORGANCILIK

Eskiden fazla talep gören yorgancılık mesleği, fabrikasyon üretimin artış göstermesiyla son vakitlerini yaşıyor.

Eskiden pek çok yerde bulunan el işi yorgancı dükkanları şimdi parmakla sayılıyor. Fabrikasyon ürünlerin çoğalması, elişi yorgancılığı bitirme noktasına getirdi. Önceden yorgancıların fazla olduğu Trabzon'un Of Taşhanpazarı Mahallesi'nde son kalan iki yorgancı, zamana karşı direnmeye çalışıyor. Çırakları olmayan yorgancılar, kendilerinden sonra yorgancılık mesleğini devam ettirecek kimsenin olmadığını söylediler.

yorgancilik-1.jpg
Mesleğin son vakitlerini yaşadığını belirten 58 yaşındaki yorgancı Ayhan Öztürk, "Yorgancılık mesleği ölüyor. Eskiden herşey el emeği göz nuruydu. Şimdi işler hazıra döndü. Makineleşme, fabrikalar bu işi öldürdü. Nadir olarak el emeği isteyenler için bir şeyler yapmaya çalışmaktayız. Eski kazancı yok bu işin. Şimdilik bırakmıyoruz biraz daha devam ettirmeye çalışmaktayız. Bizden sonra bu işi kimsenin öğrenip devam ettireceğini düşünmüyorum. Eskiden para kazanıyorduk şimdi yalnızca vakit geçiriyoruz.

yorgancilik-12.jpg

Eskiden burda 5 yorgancı vardı. Şimdi 2 kişiye düştük. Eskiden yorgancılarda 2-3 kişi çalışırdı. Eskiden 15-16 saat çalışırdık. Şimdi haftanın yarısını çalışmaktayız. Önceden bu işten para kazandık. Emekli oldum. Çocukları okuttuk. Birkaç sene daha bu işi devam ettirmek istiyorum" dedi.
50 senedir yorgancılık yaptığını söyleyen 76 yaşındaki Osman Özcan "Bu işte parasız kalmazsın. Çok zengin de olamazsın. Eskiden işler yoğundu şimdi oyalanıyoruz. Boş dursak iyi olmaz bizler için. Hareketsiz kalırız. Onun için devam etmekteyiz" ifadelerini kullandı.

yorgancilik-13.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.