İsrail, füzelerine nükleer başlık taktı

İsrail, füzelerine nükleer başlık taktı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın açıklayacağı İran raporu merakla beklenirken, İsrail’in füzelerinde değişiklikler yaptığı söyleniyor. İran’a saldırı tehdidinde bulunan İsrail’in bazı füzelerine de nükleer başlık taktığı iddia edildi

İran’ın nükleer tesislerine hava saldırısı yapmayı planladığı konuşulan İsrail’in, Amerikan yapımı bazı füzelerinde de değişiklikler yaparak nükleer başlık taktığı ileri sürüldü. Düşünce kurumu “British American Security Information Council” tarafından yayınlanan bir raporda, İsrail’in, havadan ve denizden atılabilen seyyar füzelerini nükleer başlıkla donattığına inanıldığı ifade edildi. Buna göre, İsrail, Dolphin sınıfı bir denizaltından menzili 1500 kilometre olan nükleer başlıklı bir “Cruise” füzesi fırlatabilecek. Yine bu denizaltılarda, gemilere karşı kullanılan “Harpoon” tipi füzelerin yer aldığı ve ayrıca bu füzelerin de nükleer başlık taşımak için değişimden geçirilmiş olabileceği ifade edildi.

400 NÜKLEER BAŞLIK

İsrail’in elindemenzili 130 kilometre olan 100’den fazla Harpoon füzesi bulunuyor. Rapora göre, İsrail, F-15E “Strike Eagle” tipi uçaklarını da nükleer silahları taşıyabilecek bir hale dönüştürmüş olabilir. İsrail’in elinde 100- 400 arasında nükleer başlık bulunduğu tahmin ediliyor. İran’ın nükleer silah üretebilme kapsitesine eriştiği ve İsrail’in İran’ı vuracağı ileri sürülüyor.

"ABD’nin 5000 atom bombası var"

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, binlerce atom bombası olanlar tarafından atom bombası yapmakla suçlandıklarını belirterek, atom bombasına ihtiyaç duymadıklarını söyledi. Ahmedinejad, İran halkının düşünce, kültür ve mantıkla hedeflerine ulaşabileceğini belirtti. Ahmedinejad, “ABD, 5 bin atom bombasına sahip olmasına rağmen büyük bir küstahlıkla, İran’ı atom bombası yapmakla suçluyor. ABD ve müttefikleri, gelişme, kalkınma ve zenginliklerini diğer milletleri yağmalamak ve sömürmek üzerine programlıyorlar’’ dedi.

Ahmedinejad Meydan Okudu

Ahmedinejad, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nu yanlış bilgiler üzerine rapor hazırlamakla suçladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nu (Uaek) Washington'da aldığı yanlış bilgiler üzerine rapor hazırlamakla suçladı. Ahmedinejad, devlet televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında, "Şunu bilmelisiniz ki, bu millet yürüdüğü yoldan bir iğne ucu kadar dahi geri gitmeyecektir." dedi. İran lideri, ülkesini atom bombası elde etmeye çalışmakla suçlayan Uaek'nin itibarının zedelendiğini ileri sürdü

‘UAEK’İN RAPORU SIZDI

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, dün “İran’ın nükleer silah sahibi olmaya yönelik birçok deney yaptığı ve bazılarında başarıya ulaştığı yolunda güvenilir kaynaklardan bilgi elde ettiklerini” bildirdi. Amano, yönetim kurulu üyelerine sunduğu ve “güvenilir kaynaklara” dayandırdığı raporda, “İran’ın nükleer silah sahibi olmak üzere faaliyette bulunduğunu ve deney yaptığını” iddia etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, “UAEK raporu gerginliği besliyor” açıklaması yaptı. Bugün açıklanması gereken raporun basına sızdırılmasına tepki gösteren Rusya, “UAEK’in, belgelerinin gizliliğini sağlama kapasitesini sorguladıkları” belirtti.

AB: "UAEK'nın raporu endişeleri derinleştiriyor"

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran'ın nükleer programının içeriğiyle ilgili raporunun, uluslararası toplumun endişelerini derinleştirdiğini bildirdi.

Ashton sözcüsü Maja Kocijancic aracılığıyla yaptığı açıklamada, "UAEK'nın İran'ın nükleer programının içeriğiyle ilgili yeni raporu mevcut endişeleri ciddi biçimde derinleştiriyor, zira bu rapor, İran'ın nükleer programının olası askeri boyutları konusunda UAEK tarafından elde edilen istihbarata özel vurgu yapıyor" dedi.

UAEK'nın raporunun tutarlı ve inandırıcı istihbarata dayandığının altı çizilen açıklamada, "Rapor, İran'ın nükleer silah geliştirmek için bir programı bulunduğunu kuvvetli bir şekilde ortaya koyuyor" denildi.

Çin, şimdilik suskun kalmayı tercih ediyor

Çin ise, rapor hakkında suskun kalmayı tercih etti. Çin'in resmi bir açıklama yapmak için Washington ve Moskova'nın tepkilerini bekleyeceği tahmin ediliyor. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei bugün yaptığı açıklamada, Pekin yönetiminin raporu incelediğini söyledi. Sözcü, sorunun çözümü için diyalog ve işbirliği önerisini yineledi.

Çin, Rusya ile birlikte İran'ın en güçlü destekçileri arasında yer alıyor. Ancak Çin yönetimi, İran'ı BM nükleer uzmanları ile işbirliğine zorlamayı hedefleyen uluslararası yaptırım kararlarına karşı çıkmamıştı.

Fransa, daha fazla yaptırım istedi

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, ülkesinin, nükleer enerji programı ile ilgili iş birliği yapmaması halinde İran'a yönelik daha fazla yaptırım uygulanmasını destekleyeceğini söyledi. Juppe yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Atom Enerji Ajansı tarafından yayımlanan rapordaki endişelere yanıt vermemesi halinde, uluslararası kamuoyunun, yeni yaptırımları gündeme getirerek, İran üzerindeki diplomatik baskıyı artırması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen hafta yaptığı açıklamada, nükleer programıyla ilgili olarak İran'a askeri bir müdahale yapılmasını konuşmak için erken olduğunu ancak bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasının gündeme gelebileceğini ifade etmişti.

İsrail "tehdit kulisi" oluşturuyor

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, İran'ın nükleer programıyla ilgili tutumundan dolayı İsrail'i eleştirdi. Almanya'ya günübirlik bir ziyarette bulunan Medvedev, İsrail'in yaptıklarının Ortadoğu'da silahlı bir çatışma ortamı yaratabileceğini belirterek, İsrail'in bir "tehdit kulisi" oluşturmaya çalıştığını söyledi. "Askeri operasyon tehdidi büyük bir savaşa yol açabilir" diyen Medvedev, şimdi gerginliğin giderilmesinin ve görüşmelere başlanmasının önemli olduğunu ifade etti. Rusya'nın, İran'dan da sıkça nükleer programını barışçı şekilde kullanmak istediğini ispatlamasını istediğini hatırlatan Medvedev, İran'ın şu ana kadar bu yönde bir adım atmamış olmasının üzücü olduğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Trabzon