Ankara'da Yerel Medyanın Geleceği Masaya Yatırıldı

Ankara'da Yerel Medyanın Geleceği Masaya Yatırıldı

Anadolu Medyasının sorunları ve geleceğine ilişkin yerel medyanın geleceği Ankara'da düzenlenen "Yeni İletişim Teknolojileri ve Yerel Medyanın Geleceği" başlıklı çalıştayda konuşuldu.

Ulusal ve yerel medyanın önemi, yerel televizyonların, gazetelerin, radyoların sorunları ve geleceği düzenlenen çalıştayda yetkili kurum ve kuruluş temsilcileri, gazeteciler, akademisyenler, konuyu enine boyuna tartışıldı.

Çalıştayda ayrıca yeni iletişim teknolojilerinin getirdiği fırsat ve tehditler ele alındı. Düzenlenen çalıştaya Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Rıdvan Duran, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da katıldı.

Ulucanlar Cezaevi Müzesinde düzenlenen, çalıştaya katılan Bakan Ersoy, “Bugün geleneksel medya mecra ve uygulamaları dijitalleşme karşısında çok önemli bir sınav veriyor. Gerçek haber, nitelikli içerik ve anlık bilgiye erişim kanallarını gözden geçirdiğimizde dijitalin sunduğu imkanların kapsama alanının genişlediğini çok rahat bir şekilde görebiliyoruz” dedi.

Bakan Ersoy: “Dijital çağda yerel medyamızın işlevini yitirmemesi adına ne gerekiyorsa yapılmalı”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu süreçte sizlerin yanında olduğumuzu açık bir şekilde belirtmek istiyorum. Dijital çağda yerel medyamızın işlevini yitirmemesi adına ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini tüm içtenliğimle bir kez daha paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

Yerel medyanın, demokrasinin en işlevsel araçlarından biri olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, “Bu açıdan bugün bir araya gelmemize vesile olan bu toplantıdan çıkacak sonuçların önümüzdeki dönemde hız kazanacak dijital dönüşümü anlamamıza büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.  Bakan Ersoy, medyada dönüşüm için çalışmaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu anlayış doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu süreçte sizlerin yanında olduğumuzu açık bir şekilde belirtmek istiyorum. Dijital çağda yerel medyamızın işlevini yitirmemesi adına ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini tüm içtenliğimle bir kez daha paylaşmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

"Yük Olmaz Yük Alır"
Yerel medyanın geleceği konulu çalıştayda konuşan KONTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, Yerel medyanın dünü-bugünü ve gelecek planları üzerine değerlendirmelerde bulundu. Anadolu medyasının filizlendiği şehirlerin ve bölgelerinin sesi olduğunu, bu toprakların yerli ve milli anlayışını  temsil ettiğini ifade eden Toy, vatan coğrafyasının  kılcal damarlarıdır şeklinde yorumladığı yerel medyanın, daima yük olmaya değil yük almaya talip olduğunu ve hiç bir zaman kaostan beslenmediğini belirtti.

"Kalkınma yerelden başlar"
Kalkınmanın yerelde başladığı gerçeğinin altını çizen Yaşar Toy, yerel medyanın da sorunların çözümüne katkı veren en önemli unsur olduğuna vurgu yaptı. Kontv Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, dün nerede duruyorsa bugünde aynı eksende yayınlarına devam ediyor, dün nereden bakıyorsa bugün de oradan bakıyor sözleriyle yerel medyanın amacının her şartta ve durumda üzüm yemek olduğuna değindi.  İstihdama kapı aralayan, sektöre nitelikli çalışanlar yetiştiren yerel medya kuruluşlarının, aynı zamanda önemli bir misyonu da üstlenerek, devlete ödedikleri vergilerle mali yükümlülüklerini yerine getiren kayıt dışı kurumlar olmadıklarını belirtti.

"Sağ duyunun ve ortak aklın adresi"

Yerel medyanın sağ duyunun sesi olduğuna inandıklarını söyleyen Toy, kutuplaştırıp ötekileştirmeyen, ortak aklın adresi olarak görülmesi gerektiğine dikkat çekti. Sağlıktan-eğitime, siyasetten-ekonomiye, sivil toplumdan-kültür sanata yaşadığı ve beslendiği havzanın dinamiklerini önceleyerek yayınlarına yön verdiklerini söyleyen Toy, bir yerel medya mensubu olarak prensiplerinin sorumlu yayıncılık anlayışı olduğunu dile getirdi. 

Dijital dönüşüm 

KONTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, dijitalleşme ile birlikte geleneksel medyanın zor günler geçirmesine ilişkin de, ‘bu dönüşüme direnmek yerine süreci sağlıklı bir şekilde işleterek aynı zamanda atılacak uyumlu adımlarla ve geçişlerle geleceği planlamak doğru olacaktır’ sözleriyle özetledi. 

"Yapısal sorunlar kalıcı çözümler"
Yerel medyanın özellikle son yıllarda yapısal sorunları olduğuna dikkat çeken KONTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, en önemli sorumlarının gelir gider dengesinin bozulması olduğunu söyledi. Bunun için yerel medyaya katkı sağlayacak yeni kaynakların önünün açılması,yeni düzenlemelerle gider kalemlerinin ve mali yükün azaltılması gerektiğini söyledi.
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.