Babasına Hayat Verdi!

Babasına Hayat Verdi!

Rize`nin Ardeşen ilçesinde yaşayan Abdulhamit Okumuş (48), oğlu Yasir`in karaciğeri ile hayata tutundu.11 yıldır evi ile hastane arasında mekik dokuyan Okumuş, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Hastanesi`nde yapılan karaciğer nakli ile sağlığına kavuştu.

Ömrünün 20 yılını denizlerde kaptanlık yaparak geçiren yakın bir zamanda emekli olan Ardeşenli Abdulhamit Okumuş, 2004 yılında yakalandığı siroz hastalığı ile yıllardır mücadele etti. Hastane ile evi arasında adeta mekik dokuyan Okumuş, üç ay önce gittiği Karadeniz Teknik Üniversitesi, Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde aldığı kötü haber ile dünyası karardı. Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroentoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Orhan Özgür, yaptığı muayene ve tetkiklerle Okumuş`un karaciğerlerinin işleyişinin hiçte iç açıcı olmadığını ortaya koydu. Hastasına yaşamasının karaciğer nakli ile mümkün olabileceği önerisinde bulunan Prof. Dr. Orhan Özgür ve beraberindeki heyet, Okumuş, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Hastanesi`ne sevketti. Burada Karaciğer ve böbrek nakli konusunda deneyimli olan Prof. Dr. Bedat Karademir, tarafından yapılan tahliller sonucunda Okumuş`a karaciğer nakli yapılmasına karar verildi.

OĞLU BABASINA CİĞERİNİ VERDİ

Karaciğer nakline karar verilmesi üzerine aile araştırmalara girdi. Tıbben en uygun naklin akrabalardan olacağını dikkate alan, Abdulhamit Okumuş`un Üniversite öğrencisi oğlu Yasir (25), karaciğerinin gerekli kısmını ısrarla babasına vermek istedi. Okumuş ailesinin bu kararından sonra Prof. Dr. Sedat Karademir, Doç. Dr. Tarkan Ünverdi ve Doç. Dr. Mücahit Özbilge`den oluşan heyet, Yasir`in karaciğerinin yüzde 65`lik kısmını alarak başarılı bir operasyonla babasına nakletti. Baba Okumuş, yapılan karaciğer naklinin vücuduna uyum sağlaması üzerine yeni bir hayata gözlerini açmış oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde birkaç gün daha kalarak kontrolleri devam edecek olan Okumuş, taburcu edildikten sonra normal yaşamına dönecek. Abdulhamit Okumuş, şimdi fedakar oğlu Yasir`e ve kendisini hayata tutunduran doktorlara sürekli duayı dilinden düşürmüyor. Prof. Dr. Sedat Karademir`in verdiği bilgiye göre Yasir`in karaciğeri de şu anda sağlık açısından hiç bir sakınca teşkil etmeyip dört beş ay sonra kendisini yenileyecek. Fedakar evlat Yasir Okumuş ise babasına hayat vermenin mutluluğunu yaşarken, "Babamın yaşaması adına gerekirse tüm organlarımı verirdim." diyerek babasına olan sevgisini dile getirdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.