Bahçeli'den terör için 7 madde

Bahçeli'den terör için 7 madde

Bahçeli, AK Parti'ye teröre çözüm için 7 maddeden oluşan bir öneri sundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti hükümetinin, bugünkü terör açmazında büyük bir vebal ve sorumluluğu bulunduğunu öne sürerek, "Meclisimiz üzerine düşeni fazlasıyla yapmış ve hükümete sınır ötesi hareket için yetki vermiştir. Şimdi sıra bu yetkiyi kullanmaya ve Kandil'e, terör yuvalarının kalbine Türk bayrağını dikmeye gelmiştir" dedi ve AK Parti'ye 7 maddeden oluşan öneri sundu.

Basın toplantısı düzenleyen MHP lideri Bahçeli, ülkenin terör sağanağı ve girdabına Ak Parti'nin ihanete varan uygulamalarıyla adım adım sürüklendiğini iddia ederek şöyle konuştu:

"PKK'yı mahkum olduğu yoğun bakım şartlarından, suni teneffüs yardımıyla canlandıran ve ayaklandıran AKP hükümetinin, bugünkü terör açmazında büyük bir vebali ve sorumluluğu bulunmaktadır. Sağduyulu, objektif değerlendirmesini kaybetmemiş, tarafgir psikolojiye kendisini kaptırmamış her vicdan sahibi, bu gerçeği kesinlikle kabul ve idrak edecektir. Bölücülüğün kanlı menüsünü milletimizin önüne koyan hükümetin, terörist eylemlerin planlanıp hayata geçmesi konusunda gaflet ve hıyanete varan tavizkar bir tutum takındığı bizim açımızdan tartışmasızdır. 'Demokratik açılım' adı verilen 'yıkım projesi'yle bölücülüğün akordunu tamir eden, ihanet taleplerinin karşılanacağı ümidini uyandıranAKP'nin, bölücü saldırılardan şikayet etmesi tuhaf olduğu kadar temelsizdir. Zira bugüne kadar, bölücülüğe ve arkasında duran silahlı terör örgütüne müsamaha gösteren, tolerans sınırlarını genişleten, bağışlayıcı yaklaşan AKP zihniyetinden başkası olmamıştır."
AK PARTİ'YE 7 ÖNERİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terörün önlenmesi konusunda hükümete önerilerini de şöyle sıraladı:

- "Türk milletini alt kimliklere dönüştürecek, milletleşmeyi baltalayacak, milli kimliği hırpalayacak, milli birliği zedeleyecek ve bölücülüğün tahliye kapısı olan demokratik açılım isimli yıkım projesinden derhal vazgeçilmelidir.

- Yıkım Koordinatörü Başbakan Yardımcısı istifa etmeli veya azledilmelidir.

- Bölücü terörün zirve yaptığı bölgeleri kuşatan yerlerde OHAL ilan edilmelidir.

- Irak'ın kuzeyine yönelik, bedeli ne olursa olsun kapsamlı kara hareketi bir an önce başlatılmalı ve merkezi Irak yönetimi nezdinde gerekli girişimler acilen yapılmalıdır.

- Terörle arkalanmış bölücülüğün imha edilmesi için etkili ve caydırıcı bir plan hazırlanmalı ve uygulamaya koyulmalıdır.

- Uluslararası kamuoyunun daha fazla desteğini almak için diplomatik girişimler yoğunlaştırılmalı, terörün mali, insani ve iletişim kaynakları kökünden kurutulmalıdır.

- Bölücü terör örgütünün sahip olduğu ağır ve uzun menzilli silahların nerelerden ve kimlerden temin edildiği belirlenmeli, eğer varsa dost ve müttefik görünen ülkelerin terörle ilişkilerinin ne boyutta olduğu mutlaka açıklanmalıdır."
'ÖCALAN, BAŞBAKAN'IN AÇILIM İKİZİ'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her söz, açıklama ve projesinin bölücü canilere umut dağıttığını ileri süren Bahçeli, bu anlayışın sürdürülmesi halinde PKK'ın, Irak'ın kuzeyinden yine sökülüp atılamayacağını, terör tehdidinin kalıcı olarak bitirilemeyeceğini, sadece kontrol altında tutulup saldırılarına ara vermesinin sağlanabileceğini söyledi. MHP lideri, şöyle devam etti:

"Dün, 14 yıl Suriye'nin başkenti Şam'da, bir villadan çetesini yöneten terörist başının, 11 yıl boyunca sığındığı cezaevi hücresi yeni ikameti ve kararg?hı olmuş, daha önce hiç olmadığı kadar kendisine söz hakkı verilmiştir. Hükümetin sözde çözüm çalışmaları ve Başbakan'ın muhatap alması, İmralı canisini tekrar eski yönetim gücüne kavuşturmuş, Kandil kadrolarının desteği ile Başbakan Erdoğan'ın açılım ikizi haline getirmiştir. Türk milletini 36'ya ayıran, milli yeminleri çiğneyen, Türkiye'yi küresel hedeflere peşkeş çeken bu kafa yapısının, milletimizin bölücülük açmazına düşmesinde büyük bir rolü ve katkısı vardır. Bu zihniyetin BOP Eşbaşkanı sıfatıyla, okyanus ötesinin taşeronluğuna soyunması, Ortadoğu sultanlığı vaadine aldanarak ülkesinin gerçeklerinden kopması ve böylelikle bölücü terörü hafife alması vahim bir tabloyu ortaya çıkarmıştır."
KILIÇDAROĞLU'NA DA ELEŞTİRİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Çözümün adresi TBMM'dir' sözlerini de eleştiren Devlet Bahçeli şunları söyledi:

"Eğer bölücü terörün hain ve kanlı eylemlerinin muhatabı hükümet değilse kimdir ve bu mesuliyet kimin omuzlarındadır ve bunu kim önleyecektir? AKP'ye oy ve yetki vermiş aziz milletimiz bu tercihini yaparken, doğal olarak bunu da hesaba katmıştır. Bu mantıksız ve garabet açıklama, CHP'nin de kafasının karışık olduğunun ispatıdır. PKK'nın siyasi uzantılarının Meclis salonlarında olduğu düşünüldüğünde, PKK'ya karşı hangi tedbirleri ve nasıl almak mümkün ve ihtimal dahilinde olacaktır? Bir tarafta AKP hükümeti, diğer tarafta ana muhalefet CHP çaresizlik içinde kıvranmakta ve içinde bulundukları bölücülük tuzağının bütün sancılarını yaşamaktadırlar. Gazi Meclisimiz zaten üzerine düşeni fazlasıyla yapmış ve hükümete sınır ötesi hareket için yetki vermiştir. Şimdi sıra bu yetkiyi kullanmaya ve Kandil'e, terör yuvalarının kalbine Türk bayrağını dikmeye gelmiştir."
MHP SON SÖZÜNÜ HENÜZ SÖYLEMEDİ

Devlet Bahçeli sözlerinin sonnda, "AKP ne yaparsa yapsın, hangi tezgahın içine düşerse düşsün, Milliyetçi Hareket Partisi tüm heybetiyle gelişmeleri izlemekte ve milletinin emrinde olduğunu haykırmaktadır. Ve henüz son sözümüzü söylemediğimizi, son hamlemizi yapmadığımızı da kimse aklından çıkarmamalıdır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.