Bakan Bayraktar Trabzon'da

Bakan Bayraktar Trabzon'da

evre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, memleketi Trabzon’da bir dizi temel atma ve açılış törenlerine katıldı.

İlk olarak özel Avrasya Üniversitesi'nin Yomra ilçesinde yapılacak olan 5 bin öğrenci kapasiteli yerleşkesinin temel atma törenine katılan Bakan Erdoğan Bayraktar, törende bir konuşma yaptı.
Bayraktar, Avrasya Üniversitesi’nin daima yanında olduklarını ifade ederek “Bu gerçekten güzel bir şey. Bilginiz, paranız olabilir fakat müteşebbis olmak, fikirlerinizi teorilerinizi, kuvveden fiile geçirmek kolay değil. Paranız bir kenarda durur. Allah nasip etmeyince olmaz. Kim olursa olsun, biz insan olarak kim hayırlı bir iş yapıyorsa onun yanındayız, biz onun elinden tutarız. Trabzon’umuzun gelişmeye, kalkınmaya ihtiyacı var” dedi.
Türkiye’de üniversite sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Bakan Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de 170 civarında üniversite olduğunu dile getirdi.


Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ise “Trabzon’umuza daha en az bir özel üniversitenin gerekli olduğunu, şüphesiz bazı vilayetlerimizde var olan ikinci bir devlet üniversitesinin de Trabzon’a çok rahatlıkla kazandırılabileceğini, bunun için de altyapımızın hazır olduğunu ifade edebilirim. Zira, binaları, arsası ile çok yerleşke olmaya müsait yerimiz var, bu konuda başta sayın Bakanımızın ve tüm sivil toplum örgütlerinin de desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Avrasya Vakıf Üniversitesi’nin insana yatırım olduğunu söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, süreçte hiç yılmadan gayret gösteren herkese Yomra ve Trabzon halkı olarak teşekkür etmek gerektiğini belirterek, “Önemli bir azimli davranışı sürekli devam ettirmekte, sonuca ulaştırmakta temel teşkil ettiler. İnsana yatırım en güzel yatırımdır düşüncesiyle onlara çok büyük destek olanlar vardı ben hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a katılımından ötürü teşekkür ederek üniversitenin eğitim-öğretime açılışında yaptığı konuşmanın kendilerine büyük cesaret verdiğini söyledi.
Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile davetliler temel atma töreni için butona birlikte bastılar.
Temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, çok sayıda sivil toplum örgütünün temsilcisi ile vatandaşlar katıldı.BELEDİYE ASFALT PLENTİ’NİN AÇILIŞI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar daha sonra Maçka yolu üzerinde bulunan ve Trabzon Belediyesi tarafından yaptırılan Asfalt Plenti’nin açılışını yaptı.
Buradaki törende de konuşan Bakan Erdoğan Bayraktar, Trabzon’un büyükşehir olma arefesinde olduğunu hatırlatarak “Tüm il hudutlarıyla muhtemelen büyükşehir belediyesinin hudutları çakışacak. Mutlaka bütün yollarımızın asfaltlanması lazım. Bu salt asfalt değil, modern asfaltla olması gerekir. Bu modern tesis 3 milyondan fazla bir harcamayla yapıldı. Türkiye artık bu tip modern tesisleri yurt dışında da kurabiliyor. Bunun benzeri modern Almanya'nın Hamburg kentinde kurulacak. Bu gurur verici bir gelişme. Belediye Başkanı sayın Gümrükçüoğlu'na teşekkür ediyorum. 3 milyon küsür parayı buldu burasını bitirdi. İş bitirmek, iş kotarmak, hizmet üretmek kolay değildir” ifadelerini kullandı.
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise plentin hizmete girmesinden sonra Trabzon’un ilçelerinde, beldelerinde ve köylerinde asfaltsız yok kalmayacağını ancak bunun için kaynak arayışında olduklarını ve her belediyenin bu işin altına eline koyması gerektiğini söyledi. Gümrükçüoğlu “Tesisler bitti, üretime başladı. Bu tesiste üretilecek olan asfalt ile Trabzon’da asfaltsız yol kalmayacak. Tüm belediyelerimize buradan asfalt vereceğiz. Ama bunun tüm masrafının Trabzon Belediyesi tarafından karşılanması mümkün değil. Tüm belediyeler bu işe katkı koyacak. İnşallah Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bize kaynak bulacak” dedi.
Yeni asfalt plentinin her açıdan modern teknolojiye sahip olduğunu kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, şunları söyledi:
“Eski tip asfalt plentleri kullanılıp 1 ton asfalt üretildiğinde 60.000 kcal enerjiye ihtiyaç bulunmaktadır. Trabzon Belediyesi’nce kurulan en son teknolojiye sahip asfalt plentimizde bu rakam 40.000 kcal’dir. Görüldüğü üzere bu da yüzde 33 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Yılda bu tesiste 300 bin ton asfalt üretildiğinde yaklaşık tasarrufumuz 9 milyon lira olacaktır. Bu plent en son teknoloji ile donatılmış olup, asfalt tesisinin tüm sistemi tasarruflu olan elektrik ile ısınmaktadır. Avrupa normlarında artık kızgın yağlı sistemini çevreye verdiği zararlar yangın tehlikesi gibi nedenlerden dolayı kaldırmış ve tamamen doğa dostu, güvenli ve enerji tasarrufu sağlayan elektrikli sistemi zorunlu hale getirmiştir.”
Yapılan konuşmaların ardından asfalt plenti hizmete açıldı.Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.