Bakın Ne İçin yargılanıyor

Bakın Ne İçin yargılanıyor

Vahşi Hayat Derneği Başkanı Cemal Gülas, yaralı olarak kendisine getirilen bir karaca yavrusunu tedavi ettirdiği için yargılanıyor.

Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada Vahşi Hayat Derneği Başkanı Cemal Gülas, köylüler tarafından kendisine teslim edilen yaralı bir karacayı tedavi edip doğaya saldıktan sonra karaca yavrusunun tedavi sürecinde yabani özelliğini kaybetmesine ve bu nedenle avcılar tarafından rahat avlanılmasına neden olmak suçundan yargılanıyor.
"Datvi" ismini verdiği yavru ayının bakımını yapması ve verdiği mücadele ile gündeme gelen Gülas, ikinci bir şoku bu kez tedavi edip doğaya saldığı karaca yavrusu "Bambi" için yaşadı. Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi Boğaziçi köyünde yaşayan Cemal Gülas'ın kapısı bir süre önce köylüler tarafından çalındı. Gülas'ın daha önce yaralı bir yavru ayıya yardım ettiğini bilen köy sakinleri, iki günlük yaralı karaca yavrusunu Gülas'a teslim etti. Gülas da, bilinçsiz avcılar tarafından yaralanan yavruyu veteriner ile
tedavi ederek doğal yaşam alanına saldı. Ancak yavru karaca bir süre sonra bir avcı tarafından vurularak öldürüldü. Gülas, "Bambi" adını verdiği karaca yavrusunun ölümüne sebep olan avcının bulunup cezalandırılması için mücadele ederken, Rize Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün kendisine kestiği cezayla şok yaşadı.
Rize Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce, Gülas'a, vahşi hayvanı izinsiz yanında bulundurduğu gerekçesiyle Kara Avcılığı Kanunu'na Muhalefetten 228 TL para cezası kesildi. Ayrıca Gülas, hakkında dönemin Rize Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir, 8 Mart 2011 tarihinde Çamlıhemşin İlçesi Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, "İnsan içinde beslenen yabani hayvan yavruları belli bir süre sonra insana alıştığından yabani özelliklerini kaybederler. Doğaya yerleştirilmeleri mümkün olmaz. Karaca yavrusunun yabani
özelliği kaybedilerek avcılar tarafından avlanılmasına sebep olunmuştur" gerekçesi ile 3 bin 250 TL'lik tazminat davası açıldı.
SUÇLAYAN MÜDÜRÜN AYNI SUÇU İŞLEDİĞİNİ BELGELEDİ
Davanın ilk duruşması geçen gün Çamlıhemşin Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Gülas, mahkemeye, Bambi'nin bakımının doğal yaşam alanı içerisinde yapıldığına dair belgeler sunarken, yaralı bulunarak Çevre Orman İl Müdürlüğü'ne teslim edilen karaca yavrularının ise insanlar arasında bakımlarının yapıldığına dair fotoğrafları mahkemeye sundu. Gülas, yabani hayvanın insan içerisinde bakımını yaptığı için suçlanırken, mahkemeye sunduğu belgeler ile suçlamada bulunan dönemin Rize Çevre ve Orman Müdürü Sabit
Kandemir'in de çocukları ile birlikte karaca yavruları ile iç içe bulunduğunu ispatladı.
Mahkeme heyeti, Gülas'ın sunduğu belgelerin araştırılması ve Kandemir'in konuyla ilgili savunma yapması için 22 Kasım 2011 tarihine davayı ertelendi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.