Büyükelçi Reddaway Rize'de

Büyükelçi Reddaway Rize'de

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Birleşik Krallığın Türkiye'nin AB'ye katılım hedefinin en büyük destekçilerinden olduğunu söyledi.

Büyükelçi Reddaway, beraberindeki heyeti ile Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Birleşik Krallık ile Türkiye arasında çok iyi ilişki dönemi yaşanmakta olduğunu ifade eden Reddaway, ''3 hafta önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Birleşik Krallık'a, Londra'ya yaptığı ziyaret ayrıca bir başarı oldu. Birleşik Krallık ile Türkiye arasında oldukça fazla karşılıklı ziyaret oluyor. Öyle ki zaman zaman kendimi Birleşik Krallık Büyükelçisi yerine seyahat acentesi gibi hissediyorum. Ama bu eğer bir sorun olarak addedilecekse, çok iyi bir sorun'' dedi.

Vali Hacımüftüoğlu, bunun üzerine ''O zaman bu sorunu çözmeyelim, böyle kalsın'' diye konuştu. Büyükelçi Reddaway da ''Hayır, kesinlikle'' cevabını verdi.

Reddaway, 2012 yılının başka bir yıl olacağını dile getirerek, ''İlişkilerimiz turist seyahatlerine de yansıyor. Geçen yıl 2,6 milyon Britanyalı turist Türkiye'yi ziyaret etmişti. Bu yıl 2,8 milyon olarak değerlendiriliyor'' diye konuştu.

İki mesajının olacağını kaydeden Reddaway, şöyle devam etti:

''Bunlardan birincisi Türkiye ile yürüttüğümüz siyasi ilişkileri daha ileriye götürmek konusunda kararlılığa sahip olduğumuz. Birleşik Krallık Türkiye'nin AB'ye katılım hedefinin en büyük destekçilerinden. Türk kamuoyunun Birleşik Krallık da dahil olmak üzere AB'de Türkiye'nin çok fazla dostu olduğunu, özellikle Türkiye'nin AB'ye katılma kararlılığını devam ettirmesini isteyen çok fazla dostu olduğunu bilmesini istiyorum.

İkinci mesajım ise bütün hükümetler, özellikle ülkelerimizin hükümetleri için gerek refah, gerek ekonomik büyüme kilit önem taşımakta. Türkiye'deki bütün firmalarla iletişimi sağlayan Britanya Ticaret Odasının üyeleri ve Birleşik Krallık konsolosluğunda görevli ticaret ve yatırım departmanı ile gelmemin asıl nedeni, Rizeli firmalar ile Biritanyalı firmalar arasında kurulabilecek ortaklık potansiyelini daha derinine inceleyebilmek. Bu işbirliği ithalat bazında, ihracat bazında veya Britanyalı firmalarla iş ortaklığı kurmak olabilir. Bu potansiyeli, imkanları daha derinden inceleyebileceğimizi ümit ediyoruz. Tabii bir de Rize'ye gelmemdeki nedenim Türkiye'nin en iyi çayını içmek istiyorum.''

Büyükelçi Reddaway, Başbakan Cameron'un geçen yıl Türkiye ziyaretinde Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede, ülkeler arasında ticaret hacmini önümüzdeki 5 yılda iki katına çıkartma kararı aldıklarını anlatarak, ''Bu kararlılık yolundaki adımlarımızı devam ettirdik. 2009'dan bu yana ticari ilişkilerimiz yaklaşık yüzde 40 seviyesinde gelişme gösterdi'' ifadelerini kullandı.

Vali Hacımüftüoğlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Ziyaretin iyi ilişkilerin daha da pekişmesine aracılık edeceğine inanıyorum. Aynı zamanda dünyada Rize'nin güzellilerini de bir vesile ile deklare edebileceğimizi, özellikle turizm açısından iyi hizmetler verebileceğimizi bu vesile ile söylüyorum'' dedi.

Büyekelçi Reddaway, daha sonra Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile Rize Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Bakırcı Reddaway'a Rize çayı ikram etti ve Rize çayının dünyanın en iyi çayı olduğunu söyledi. Bakırcı'nın yaptığı kinayenin farkına varan Reddaway, "Dünyanın en iyi çay içicisine dünyanın en iyi çayını ikram ediyorsunuz" dedi. Karşılıklı gülüşmeler yaşanırken, Başkan Bakırcı "Tereciye Tere Satmak" deyimini hatırlatarak Türk çayının Dünyanın en kaliteli çayı olduğu hususunda ısrar etti. Reddaway, içtiği çayın
gerçekten çok leziz olduğunu belirtip, İngilizlerin şekersiz çay içtiğini hatırlattı. Bakırcı da, bunun üzerine kendi bardağında şeker bulunmadığını belirtip kendisinin de sürekli şekersiz çay içtiğini söyledi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.