Depremi aylar öncesinden bildi

Depremi aylar öncesinden bildi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, sekiz yıldır deprem tahminleri üzerinde çalışan bir genç geliştirdiği formül ile Van'daki depremi aylar öncesinden bildi.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, 8 yıldır deprem tahminleri yapan 2011 yılının sonlarına doğru Van'da yıkıcı derecede bir deprem olacağını aylar öncesinden bilen Timuçin Özat’a Van başta olmak üzere Elazığ ve Kahramanmaraş ve Türkiye’nin değişik illerinden telefonlar, mailler gelmeye başladı.
Kendisine özellikle Doğu illerinden telefon geldiğini belirten Timuçin Özat, “Haberin ardından Elazığ Jeoloji Odası Eski Başkanı Nejdet Kıyak, beni arayarak çalışmalarımı bilimsel bulduğunu belirtti. Bana bu konuda destek vereceğini ve kendisinin bilgilerinden faydalanacağını söyledi. Ayrıca Kahramanmaraş ile ilgili deprem olabileceği yönündeki açıklamalarım nedeniyle bölgedeki yerel televizyonlar ve vatandaşlar beni sürekli arıyor. Ben buradan tekrar Van için söylediğim deprem olasılığının aynısını Kahramanmaraş içinde bir kez daha yineliyorum. Burada meydana gelecek olan depremin en az Richter ölçeğine göre, 6.3 büyüklüğünde olacağını tespitlerim neticesinde tahmin ediyorum” dedi.

BİLDİĞİ DEPREMLER

Özat, önceden bildiği depremleri ve meydana gelen hasarları şöyle sıraladı.
"26 Temmuz 2003'te, Denizli Buldan'da 5.6 şiddetinde deprem olurken, 2 kişi yaralandı, 48 evde orta derecede hasar meydana geldi. 25 Mart 2004 Aşkale, Çat, Erzurum'da ise 5.1 şiddetinde olan depremde, 9 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Aynı depremde bin 280 ev ve bina hasar gördü. 14 Nisan 2004'de Bolu'da 4.6 şiddetindeki depremde, 4 kişi yaralandı. 19 Nisan 2004'de Tekirdağ açıklarında (Marmara Denizi) 4.5 şiddetindeki deprem, 4 Ağustos 2004 Gökova Körfezi Muğla'daki 5.4 şiddetinde oluşan depremin yanı sıra 11 Ağustos 2004'de 5.5 şiddetinde Sivrice Elazığ'da deprem meydana gelmiş, 12 kişi de yaralanmıştı.

21 Aralık 2004'de 5.1 Ula-Muğla'da bazı evlerde hafif hasar oluşmuştu. 12 Mart 2005'te Bingöl Karlıova'da 5.7 şiddetinde depremde 16 yaralı ve onlarca hafif orta hasarlı bina oluştu, 22 Ekim 2005'te Seferihisar açıklarında 5.9 şiddetindeki depremde 1 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı, Urla ilçesinde bazı evler kullanılamaz hale geldi.

21 Ocak 2007'de Tutak Ağrı'da 5.0 şiddetindeki depremde bazı evlerde hasar oluştu. 17 Şubat 2009 da Simav Kütahya depremi 5.0, 1 ölü bazı ev ve binalarda çatlak oluştu. 8 Mart 2010 da Karakoçan Elazığ'da 6.0, 41 ölü, 71 yaralı, 10 köyde yıkım oldu. 26 Mart 2010'da İzmir açıklarında (Ege Denizi) 4.7, 03 Ekim 2010'da Marmara Denizi orta çukuru 4.5, 14 Ekim 2010 da Antalya Kaş açıklarında 4.5 şiddetinde deprem oldu.

3 Kasım 2010 da Saros Körfezinde 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

ÇOK ÜZGÜNÜM

Özat, Kahramanmaraş'ta beklediği yıkıcı şiddetteki depremin merkez üssünün Türkoğlu ve Pazarcık ilçeleri olabileceğini belirtti. Van'daki depremi bilmesine rağmen çok üzgün olduğunu belirten Özat, şunları söyledi: "2003 yılından beri yer bilimleri ve depremle uğraşıyorum. Şimdiye kadar bilimsel olarak çok tahmin yaptım. Ama bu yüksek olasılıkla bildiğim 13. depremdi. 'Maalesef' diyorum, çünkü birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. İlk olarak Van'da yıkıcı bir depremin olacağını ben 2010 Ekim ayında belirtmiştim. Birçok yerde bu yazıldı, çizildi ama maalesef elimden başka bir şey gelmedi, maalesef beklediğim deprem Van'da meydana geldi. Birçok vatandaşımız hayatını kaybetti, açıkçası çok kötü oldum."

Depremle yıllardır bilimsel olarak uğraştığını anlatan Özat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu konuda her gün deprem aktivitelerini takip ediyorum. Türkiye'de ikinci büyük bir deprem tehlikesi daha var. Bu da Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ve Pazarcık ilçeleri arasındaki 90 kilometrelik fay hattında çok yıkıcı bir deprem bekliyorum. Bunu daha önceki açıklamalarımda da belirtmiştim. Ama bundan önce Ege Bölgesinde deprem tehlikesi var. Ancak, Ege Bölgesinde beklediğim depremin orta şiddette olacağını düşünüyorum yani 5.5 ve üzerinde olabilir bu deprem özellikle Denizli çevresinde olacaktır. Bunları önümüzdeki aylarda ve özellikle 2012 yılında bekliyorum. Van'da meydana gelen deprem öncesinde zaten bu bölgede deprem kümelenmeleri söz konusuydu, yani mikro deprem aktiviteleri gerçekleşiyordu."

Her gün bu konuda araştırmalarını güncellediğini anlatan Özat, sözlerine şöyle devam etti: "Fay hareketlerinden, diri faylardan, haritalardan, günlük deprem aktivitelerinden takip ediyordum. Maalesef yüzde 85 oranında belirttiğim olasılık Van için gerçekleşti. Çok üzgünüm, maalesef diyorum. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Elimden maalesef başka bir şey gelmedi."


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.