Egemen Bağış Rize'de

Egemen Bağış Rize'de

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış Rize'de Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Rize Belediye Başkanı halil bakırcı'yı makamında ziyaret etti.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Fransa Parlamentosu'nda sözde Ermeni Soykırımı'nı tanımayanlara ceza uygulanmasını öngören tasarıyı değerlendirerek Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin seçim stresinde olduğunu ve rahatlaması için Rize çayı içip, Anzer Balı yemesini önerdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Rize’ye geldi. Bağış ilk olarak Rize Valiliği’ni ziyaret ederek Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu’ndan brifing aldı.

Bağış, burada Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın selamını getirdiğini belirterek sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyledi. Bağış, ''Rizeliler’in merak ettiğini biliyorum. Hamdolsun sağlığı çok iyi. Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmeleri çok yakından takip etmiş, olaylara çok hakim. Evladınız, kardeşiniz, ağabeyiniz Türkiye'yi daha uzun yıllar, inşallah çok daha başarılı noktalara götürme konusunda hepimize öncülük etmeye devam edecek'' dedi.

Ardından Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’yı makamında ziyaret eden Bakan Egemen Bağış, Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın Rizeliler’in Avrupa Birliği konusundaki heyecanını kaybettiğini söylemesi üzerine ''Avrupa'da kendini bilmez bir takım siyasiler, Türkiye aleyhinde bir takım şeyler geliştirebilirler. Bu halkımızın heyecanı üzerine belki olumsuz bir etki oluşturabilir ama biz bunların hiçbirine kulak asmamalıyız. Çünkü biz AB sürecinde attığımız reform adımlarını Avrupalılar için atmıyoruz. Kendimiz için yapıyoruz. Zaten bizim yaptığımız çalışmalarda da halkımızın yüzde 92'si AB'yi ikiyüzlü bulurken, yüzde 73'ü de AB yolunda atılan reform adımlarının bu ülke için yararlı olduğuna inanıyor. Bugün bir oylama yapılsa yüzde 50'in üzerinde üye olma yolunda ilgi, bütün bu zorluklara rağmen hala var. Ama bir güvensizlik de var. Ona katılıyorum. Onları da halkımızı doğru bilgilendirerek aşacağız. Biz AB üyesi ülkelerin bilimini, teknolojisini, imkanlarını ülkemizde seferber edip ülkemizin standartlarını yükseltelim. Müzakere sürecini tamamlayalım. Reform sürecini tamamlayalım, ülkemiz hak ettiği yere geldikten sonra biz zaten vatandaşa sonracağız, üye olalım mı olmayalım mı ? Ona vatandaşımız karar verecek. Bugün o kararı verme günü değil. Bugün sürece odaklanma, Türkiye'nin standartlarını yükseltme günü” diye konuştu.

“AB bizim için ilerleme raporu yazıyormuş, biz onu çok önemsemiyoruz” diyen Bakan Bağış, “Asıl ilerleme raporunu millet sandıkta veriyor. Sandıkta herkes alması gereken mesajı aldı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BAKAN BAĞIŞ’TAN FAFATURA KELEBEKLERİ BENZETMESİ

Bakan Egemen Bağış kendisine yöneltilen, Fransa parlamentosunda görüşülmesi düşünülen, sözde soykırımı inkar edenlere ceza uygulanmasını öngören tasarıyla ilgili soruya “Dün Dışişleri Bakanlığı’nda bu konu ile ilgili kapsamlı bir toplantı yapıldı. Yapılması gereken çalışmalarla ilgili yol haritası belirlendi. Fransa’nın AB Bakanlığı nezdinde girişimlerimizi yürütüyoruz. Ama ben bu tasarıları bu bölgede sıkça görülen ‘Fafatura Kelebekleri’ne benzetiyorum. Bunlar kısa ömürlüdür ama belli zamanlarda ortaya çıkar” cevabını verdi.

Seçim stresinde olan Sarkozy’e rahatlaması için Anzer Balı yemesini önererek şunları söyledi:

“Fransa’da malum bir seçim yaklaşıyor. Sayın Sarkozy de yeniden seçilememe derdine düştü. Nereden ne yaparım endişesi içinde. Birilerine şirinlik yapmaya çalışıyor. Ama inanıyorum ki Türkiye ile iş yapan Fransız iş adamları bu konuda ağırlıklarını koyacaklarladır. Çünkü Türk milletinin bu konuda ne kadar hassas olduğunu onlar çok iyi bilirler. Biz Fransa ile ikili ilişkilerimizi hep önemsemişizdir. Bizim Paris'teki ilk büyükelçiliğimiz bin 400'lü yıllardan itibaren faaliyet gösteriyor. Bu kadar uzun kapsamlı detaylı bir ilişki içerisinde bir çok krallar, bir çok padişahlar, bir çok başkanlar, bir çok başbakanlar ve bakanlar gelip geçti. Ama Türk-Fransız dostluğu baki kalkmıştır. Ama böyle bir tasarının geçmesi bu dostluğa zarar verebilecektir. Bu yüzden Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin önemseyen özellikle iş dünyasının ağırlığını koyacağına inanıyorum. Türkiye'yi anlamakta zorlananlar varsa onlara da Rize'den bir çağrıda bulunmak istiyorum. Anzer Balı yesinler, Rize çayı içsinler. Rahatlarlar keyifleri yerine gelir. Stresleri de azalır. Yaklaşan seçimlerin oluşturduğu stresi atmaları açısından Anzer Balı ve Rize Çayı’nın faydasını onlar da görmüş olurlar.”

Bakan Egemen Bağış, ardından Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’ya “Balınızı paylaşma açısından bir sorun olmaz değil mi?” diye sorarken Bakırcı da “Şimdi bize görev düştü. Fransa’ya çay ve bal göndermemiz gerekecek” cevabını verdi.

“HİÇ BİR ÜLKE BAŞKA DİĞER ÜLKENİN TARİHİ İLE İLGİLİ SAÇMA SAPAN TASARILARINA DUYARSIZ KALMAZ; TÜRKİYE'DE KALMAZ”

Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bağış “Bu hedefi yakalamak için Anzer Balı ve Rize Çayı’nı dünyaya satacağız. Fransa'ya da satarız. Onlarda bundan yararlanıp rahatlarlar. Böyle Fafatura kelebekleri gibi ortaya çıkan tasarılara da çok fazla kulak asmazlar. Çünkü onlar Fransa'ya Fransız ekonomisine zarar verir. Bugün Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi. Türkiye Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarının yüzde 70'ini sınırlarında bulunduran bir ülke. Avrupa'nın en güçlü ordusuna sahip ülkesi. Avrupa'nın en dinamik genç nüfusuna sahip ülkesi. Sadece ülkemizde bitki örtüsü zenginliği AB üyesi 27 ülkenin toplamından daha fazladır. Türkiye'nin potansiyelini göz ardı etmek kimsenin haddi değil. Herkes kendi ayarını bilsin. Biz Türkiye olara kendimizi hiçbir zaman dev aynasında görmüyoruz. Biz de gücümüzün potansiyelimizin farkındayız. AB bizim için de çok önemli bir ihracat ticaret merkezi ama bu ilişkilerde karşılıklı çıkarla gözetilir. Hiç bir ülke başka diğer ülkenin tarihi ile ilgili saçma sapan tasarılarına duyarsız kalmaz. Türkiye'de kalmaz. Bunu Fransız halkı da çok iyi bilir” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.