Farenin mucidi Douglas Engelbart hayatını kaybetti

Farenin mucidi Douglas Engelbart hayatını kaybetti

Bilgisayar faresinin mucidi Douglas Engelbart, 88 yaşında hayata veda etti.

Engelbart'ın kızı Christina, California'daki Bilgisayar Tarihi Müzesi'ne gönderdiği açıklamada, babasının bu sabah öldüğünü belirtti.

Ünlü mucidin en büyük keşfi, 1960'larda geliştirdiği ve 1970'te patentini aldığı bilgisayar faresiydi.

O zamanlar fare, iki metal tekerleği olan ahşap bir kabuk şeklinde tasarlanmıştı. Dışındaki bir aracın yardımıyla bilgisayarın içinde işlem yapma düşüncesi, dönemin çok ilerisinde bir fikir olduğundan farenin marketlerde yerini alması için 14 yıl geçmesi gerekmişti.

Bilgisayar faresi, ilk kez 1984'te Apple'ın yeni Macintosh'ı ile raflarda boy göstermişti.

DOUGLAS ENGELBART KİMDİR?

Farenin mucidi Doug engelbart, 30 Ocak 1925 tarihinde Oregon eyaletinin başketi Portland'da doğdu. Oregon State Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken ABD Donanması'na katılan Engelbart, İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945 yılında Filipinlere radar teknisyeni olarak gönderildi.Engelbart, savaş günlerinde Atlantic Monthly dergisinde dönemin başkanlık bilim danışmanı Vannevar Bush'un bilim insanlarına yaptığı ve 'bilimi daha erişilebilir kılma' çağrısından etkilendi. Savaşın ardından Engelbart, bilgisayar bilimine odaklandı.

Oregon State Üniversitesi'nden 1948 yılında elektrik mühendisliği alanında mezun olan Engelbart, 1955 yılında UC Berkeley'de aynı alanda doktorasını tamamladı.

Engelbart, 1957 yılında Stanford Araştırma Enstitüsü'ne (RSI) katıldı. Engelbart burada Hava Kuvvetleri ve Pentagon'un özel Ar-Ge birimi Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından finanse edilen Artırılmış Araştırma Merkezi'ni kurdu.

Kurduğu laboratuvar, 1970 yılında internetin temellerini atan çalışmalardan biri olan ARAnet'in evi olan Engelbart, İnternet alan adlarının dağıtılmasından sorumlu birim haline gelen Ağ Bilgi Merkezi'nin kurulmasında da yer aldı.

Yetiştirdiği insanlar daha sonra Silikon Vadisi'ndeki birçok şirkete dahil olan Engelbart, DARPA'nın verdiği kaynakların azalması üzerine araştırma grubuyla birlikte Tymshare adlı bir firmanın bünyesine girdi. Ardından, 1980'lerde savunma şirketi McDonnell Douglas şirketi için çalışmaya başladı.

Kızıyla beraber 1989'da Bootstrap Enstitüsü'nü kuran Engelbart, 2000 yılında ABD Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası'na layık görüldü. Engelbart, 2008'de emekliye ayrılmıştı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Türkiye