Halil Bakırcı'dan sahil yolu itirafı

Halil Bakırcı'dan sahil yolu itirafı

Rize Belediye başkanı Halil Bakırcı'dan sahil yolu itirafı.

BELEDİYE BAŞKANINDAN KARADENİZ SAHİL YOLU İTİRAFI

Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı, kentte büyük hasara yol açan yağışın ucuz atlatıldığını belirterek, yaşanan afete üzeri kapatılan derelerin taşmasının yol açtığını ifade etti. Başkan Bakırcı, şöyle dedi: "Rize’de denize dikey 23 deremiz var. Bu derelerin varlığı biliniyordu ancak dikkat çekmiyordu. Bunların 4’ü dün taştı. Göreve geldiğimden itibaren bu derelerin problem olabileceğini, bunun belediye imkanları ile düzeltilemeyeceğini söyledim. Bundan 1.5 ay önce Rize ziyaretleri sırasında Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’a da konuyu aktardım. ’Bu derelerden biri taşarsa, karayolu 70 santimetre yüksek yapıldığı için şehri su basar ve hiçbir şey yapamayız’ dedim. Bu dereler taşıdığı ağaç, teresubat ve diğer malzemelerle baskları tıkadı. Bu alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz. Dere üzerlerini kapatmıyorum diye çok eleştiri aldım. Bunun doğru olmadığını ve üzeri kapatılan derelerin dahi açılması gerektiğini söyledim. Bunları afet olduğu zaman konuşuyoruz, 15-20 gün sonra ise unutuyoruz."

3 EV ÇÖKTÜ 10 AĞIR HASARLI BİNA VAR

Belediye Başkanı Bakırcı, meteoroloji uyarısının ardından olacakları tahmin ettiklerini, her derenin başına bir iş makinesi yönlendirdiklerini anlatırken, şöyle devam etti: "Anında müdahale etmesek daha kötü bir tablo ile karşılaşabilirdik. Kentte rakamsal boyutlarını söyleyemeyeceğim oranda büyük hasar var. Bizi sevindiren belediye sınırları içerisinde can kaybı olmamasıdır. Ucuz atlattık diyebiliriz. Kentte 3 ev çöktü, 10’u ağır hasarlı bina var. Yüzlerce ev boşaltıldı. Hasarın boyutunu tam olarak görmüş değiliz. Sadece bir sokağımızda esnafın kaybı 2 milyon lira."

VALİ: BU MEMLEKETİN YAĞMURUNU METEOROLOJİ DE TAHMİN EDEMİYOR

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ise, afet boyutunun geçen yıl meydana gelen Gündoğdu felaketinden daha büyük olduğunu söyledi. Meteorolojinin önceden uyarı yaptığını ifade eden Vali Hacımüftüoğlu, şöyle konuştu: "Bu memleketin yağmurunu meteoroloji de tahmin edemiyor. Teknoloji Rize için henüz bunu icat edemedi. Evet uyarı yapılıyor, lokal bir yağış oluyor ve bunu kestiremiyorsunuz. Meteoroloji bize durumu günlük olarak bildiriyor ancak yerini kestiremiyoruz. Bir yerden sıkıntıyı yaşıyoruz. Üzeri kapalı derelerin tamamının açılması gerektir. Modern şehircilik bunu gerektirir. Vaktinde yapılmıştır, kimseye diyeceğimiz bir şey yok. O gün bu sıkıntılar belki tahmin edilemiyordu. Bugün 150 bine yaklaşan kent merkezi nüfusu bulunan bir şehirde dere yataklarının üzerinin kapalı olma şansı yok. Bu dere yataklarını bizim görmemiz lazım. Bunun için bir kamuoyu oluşturmamız lazım. Oraları her gün korkacağımız yer olmaktan çıkarıp gezdiğimiz, oturduğumuz ve sohbet ettiğimiz yer haline getirmemiz lazım."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.