İkizdere Derneği`nde Görev Değişimi

İkizdere Derneği`nde Görev Değişimi

RİZE`nin İkizdere Vadisi`nde hidroelektrik santrallere karşı mücadele yürüten İkizdere Derneği`nin yapılan genel kurulunda başkanlığa Süleyman Durmuşoğlu getirildi.

İKİZDERE VADİSİ’NDE HES’LERE KARŞI YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

HES’lere karşı verilen mücadelede yeni bir dönem başladığını ifade eden Durmuşoğlu, artık İkizdere Vadisinde yeni bir HES yapımına asla izin vermeyeceklerini ifade etti.

İkizdere Derneği Başkanlığı’na seçilen ve görevi Musa Yılmaz’dan devralan Durmuşoğlu, yaptığı açıklamada yeni dönemde derneklerinin kurumsal yapısını güçlendireceklerini belirterek bu kapsamda İstanbul’da da bir şube açmayı planladıklarını söyledi. İkizdere’deki köy ve dernek başkanlarının doğal yönetim kurulu üyeleri olduğunu ifade eden Durmuşoğlu, birlik, beraberlik ve kararlılık içerisinde bundan sonrada çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.
Önceki yönetim kurulunun bölgeyi tehdit altına alan hidroelektrik santral projelerine karşı verdiği mücadeleyi artırarak sürdüreceklerini ifade eden Durmuşoğlu, şöyle konuştu:
 
“Bu konuda bütün demokratik haklarımızı kullanacağız. Önceki yönetimimizin HES projelerine karşı yaptığı bazı itirazlar var. Bu itirazları takip ederek süreci devam ettireceğiz. İkizdere Vadisi’nin alt kısımlarında yapılan HES’ lerin vadiye ne kadar zarar verdiği görüldü. Artık bu andan itibaren vadinin hiçbir noktasında HES yapımına asla müsaade etmeyeceğiz. Birinci derece de öncelimiz HES’ lerle mücadele olacaktır.”


İKİZDERELİLER VAHŞİ TABİATIN MODERN İNSANLARIDIR

Görevi devreden Musa Yılmaz ise yaptığı açıklamada yeni yönetim kurulunun kendilerinden sonra HES yapımcı firmaları ile siyasi güce karşı aynı çizgide mücadelelerini yürüteceğini belirterek “Bu mücadeleyi bundan sonrada birlikte yürüteceğiz. İkizdere bir bütündür. Bu bütünlük içerisinde birlikte koruma ve kolama görevimizi yürüteceğiz. İkizdereliler vahşi tabiatın modern insanı olarak adlandırılır. Bu modernlik içerisinde demokratik ve hukuksal haklarımızı sonuna kadar koruyacağız.” dedi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma öncelikli bölgeler arasında yer alan 74 kilometre uzunluğundaki İkizdere Vadisi boyunca 26 HES projesinin yapımı planlanıyor. Vadide yapımı tamamlanan bir proje elektrik üretimine geçerken iki HES projesinin ise yapımı sürüyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.