İlginç Yapı Vefa Abidesi Oldu

İlginç Yapı Vefa Abidesi Oldu

Rize’de inat yüzünden ortadan ikiye bölünen ev anlayışını bu kez yine ortadan ikiye bölünen başka bir ev bozdu.

Rize’de kardeşler arasındaki inatlaşmalar yüzünden ortadan ikiye bölünen evler zaman zaman gündeme geliyor. Rize’nin Çaykent Beldesi Kırklartepe Köyü’nde bulunan ortadan bölünüp kalan yarısına farklı bir bina yapılan ilginç görünümlü evin de ilk bakışta inat yüzünden ortaya çıktığı düşünülüyor. Ancak ilginç binanın altında anneye verilen söz ve büyük bir vefa yatıyor.
Edinilen bilgiye göre, neredeyse bir asırlık olan ahşap evde Rus işgali dönemlerine yaşayan ve yaşı 100’ün üzerinde olan Asiye Aksu oğlu İsmail Aksu’nun evi yıkıp yerine yeni bir ev yapmak istemesine karşı çıktı. Doğup büyüdüğü evin yıkılmasına izin vermeyen anne Aksu’nun isteğini kıramayan oğul İsmail Aksu evin sadece yarısını bölüp kalan yarısını annesinin ikamet etmesi için bıraktı. Kalan yarısına ise iki katlı betonarme bir ev yapan İsmail Aksu da annesi Asiye Aksu da bir süre sonra hayatlarını kaybetti. Torunlar da Rize’den göçünce ilginç yapı bir vefa abidesi olarak köy meydanında kaldı.


Konuyla ilgili açıklama yapan köy sakinlerinden Rasim ve İshak Ocak kardeşler, “Rahmetli İsmail abi annesine çok bağlıydı. Annesi bu evin tamamen yıkılmasını istemeyince evin yarısını yıktı. Yıkılan bölüme bu evi inşa etti. Annesi vefat ettikten sonra ahşap evin kalan yarısını da yıkmak istemedi. Sonra kendisine vefat etti” dediler.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.