İran'a müdahale olursa Türkiye ne yapacak

İran'a müdahale olursa Türkiye ne yapacak

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "Biz İran'a karşı hiçbir yabancı müdahalenin yanında ve içinde yer almayız"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin İran'a karşı hiçbir yabancı müdahalenin yanında ve içinde yer almayacağını söyledi.

TRT1 kanalında "Enine Boyuna" programında soruları yanıtlayan Davutoğlu, Fransa Meclisi'nde kabul edilen "Ermeni teklifi"nin Akdeniz havzasındaki nüfuz mücadelesinin bir yansıması olup olmadığının sorulması üzerine, Libya'da Türkiye'nin Fransa ile ayrı düştüğünü ve bunun çok açık görülen birşey olduğunu söyledi.
İRAN POLİTİKASI

Türkiye-İran ilişkileri ile ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, kendisinin son dönemde en fazla görüştüğü Dışişleri Bakanı'nın İran Dışişleri Bakanı olduğuna işaret ederek, görüşmelerin son derece samimi ve açık sözlü bir şekilde geçtiğini ifade etti.

Son dokuz yılda, hangi ölçü alınırsa alınsın, Türk-İran ilişkilerinin en iyi döneminin yaşandığını ifade eden Davutoğlu, görüş ayrılıkları olmasına rağmen ortak tutumların görüş ayrılıklarından fazla olduğunu kaydetti. Davutoğlu, "Biz İran'a karşı hiçbir yabancı müdahalenin yanında ve içinde yer almayız. Bunu çok net söylüyorum" dedi.

İran nükleer programı konusunda en fazla çaba sarf eden ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, çünkü bunun doğuracağı sakıncaları en fazla Türkiye'nin hissedeceğini söyledi.

Davutoğlu, "Geçen sene İran'a yaptırımlar konusunda, Brezilya ile birlikte 'hayır' oyu verirken ne kadar bağımsız ve kendimize ait davranmışsak, radar sistemi konusunda da aynı şekilde bağımsız kararımızı aldık" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.