İşçi bulamayan patronun çözümü

İşçi bulamayan patronun çözümü

Fabrika sahibi Muzaffer Zengin, önlüğünü giyerek işçilerle birlikte çalışmaya başladı.

Bolu'da, 1988 yılında kurulan Karadeniz Döküm Fabrikası geçtiğimiz yıl Kuruçay mevkiinde bulunan yeni fabrikasına taşındı. Aylık 500 ton üretim kapasitesine sahip fabrikanın ürünleri 24 Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Avrupa ülkelerindeki belediyelerin rögar kapakları, yağmur suyu ızgaraları, kentsel döküm mamulleri ve kanalizasyon kapakları ihtiyacını karşılayan Karadeniz Döküm Fabrikası'nda 50 işçi tek vardiya çalışıyor. Personel sayısını iki katına çıkartarak üretim kapasitesini artırmak isteyen fabrikanın sahibi Muzaffer Zengin, çalıştıracak işçi bulamıyor.


1 YILDIR İŞÇİ ARIYOR
İşçi sayısını yüze çıkartarak fabrikasında iki vardiyaya dönmeyi hedefleyen Muzaffer Zengin, bir yıldır işçi arıyor. Yıllık 10 milyon TL cirosu bulunan fabrikasında işçi sıkıntısı çeken Muzaffer Zengin, önlüğünü giyerek işçilerle birlikte çalışmaya başladı. İl dışından işçi getirmeye hazırlanan Muzaffer Zengin, gelecek işçiler için de kalacak sosyal tesis yapacak.
"İHTİYACI OLAN GELSİN, İŞ VERECEĞİM"

Zengin, bir yıldır ilanlarla işçi aradığını belirtti. Muzaffer Zengin, "Şu an fabrikamda 50 işçi çalışıyor. 24 Avrupa ülkesine ihracaat yapan köklü bir firmayız. İşçiler tek vardiya olarak çalışıyor. Fabrikayı iki vardiyaya çıkarıp 24 saat çalışır hale getirmek istiyorum ama çalıştıracak işçi bulamıyorum. 50 işçi alacağım ama bir yıldır bulamıyorum. Mevcut iş kapasitemi de geliştiremiyorum. Verdiğim taahhütleri yerine getirmem gerekiyor, bunun için çalışacak işçiye ihtiyacım var. Ayda bin ton üretim kapasitesine ulaşabiliriz ama yılı 500 ton eksikle kapatıyorum. İş arayan kim varsa gelsin hemen işe alacağım" dedi.
İŞÇİ OLMAYINCA İKİNCİ FABRİKA PROJESİ ASKIYA ALINDI

Türkiye'de işsizlik olmadığını savunan Zengin, fabrikasında yeni işe başlayacakların en az 800 TL maaş alacağını ifade ederek şöyle konuştu:

"Kimse çıkıp da işsizlik var diye ahkam kesmesin. İşsizler varsa gelsinler bana ben iş vereceğim. Çalıştıracak işçi bulamıyorum. İkinci fabrikayı açmak istiyorum ama çalıştıracak işçi bulamadığım için korkuyorum. Yeni tesis projesini askıya aldık. Proje bekliyor, güvenemiyorum. Sosyal tesis yapıp şehir dışından işçi getireceğim. Türkiye genelinde işçi arıyoruz. Millet yatmaya alıştırılıyor. İnsanları yatmaya değil çalışmaya özendirmeliyiz."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.