'İspir`deki Ayı Rahat Bırakılsın'

'İspir`deki Ayı Rahat Bırakılsın'

Erzurum`un İspir İlçesi`nde 2 kişiyi öldüren ayının, bir kişi tarafından yaralanarak saldırganlaştırıldığını, ardından dağa kaçışı sırasında önüne çıkan insanlara saldırmış olabileceğini belirten Vahşi Hayat Derneği Başkanı Cemal Gülas, "Bir ayı durduk yerde insana saldırmaz.

Erzurum`un İspir İlçesi`nde 2 kişiyi öldüren ayının, bir kişi tarafından yaralanarak saldırganlaştırıldığını, ardından dağa kaçışı sırasında önüne çıkan insanlara saldırmış olabileceğini belirten Vahşi Hayat Derneği Başkanı Cemal Gülas, "Bir ayı durduk yerde insana saldırmaz. Mümkün değil. Saldırmış ve yememiş" dedi. Ölen 2 insanın günahının ayıyı önceden terörize edene ait olduğunu savunan Gülas, çözümün ayının rahat bırakılması olduğunu söyledi.

    Ormanda yavruyken bulup beslediği ve adını `Datvi` koyduğu ayıyla olan görüntüleriyle hafızalara kazınan Cemal Gülas, İspir`deki ayının rahat bırakılmasını istedi. Ortada bir insan hatasının olduğunu savunan Gülas, şunları söyledi:

    "Orada birisi hayvanı bir şekilde yaralayarak terörize etti. Terörize edildiği noktada hayvan böyle bir eylem yaparak dağa kaçtı. Hayvanı telefondaki bir fotoğrafı ile aramanın bana göre hiçbir anlamı yok. İnsanlar orada bir günah keçisi arıyor. Ayıyı öldürüp o iki insanın öcünü alacaklarını sanıyorlar. Bence o iki insanın günahı, o hayvanı terörize edene aittir. Birisi bu hayvanı terörize etti, yaraladı ve hayvan dağa kaçarken önüne çıkan insanlara saldırdı. Bu noktada da bir araştırma yapılması lazım. Bir ayı durduk yerde insana saldırmaz. Mümkün değil. Bu saldırmış, öldürmüş ve yememiş. `Hayvan niye saldırdı?` diye kendi kendine soran her insan doğru sonuca ulaşır. Bu hayvanın ya kendisine ya da yavruları bir şekilde tehdit edildi veya yaralandı. "

AVCILAR BUNU FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRİYOR

   Hayvanın yakalanarak rehabilitasyon merkezine götürülmesi yönünde isteklerin olduğunu ifade eden Gülas, "Bursa Karacabey Rehabilitasyon Merkezi`ne götürüleceğine, orada öldürülsün daha iyi. Oraya bugüne kadar hep insan eline geçen ayılar götürüldü. Dışarıdan yetişkin bir ayı o merkeze götürülmedi. Oradaki saha dar. Bu hayvan orada yaşayamaz. Bu çözüm değil. Çözüm, o hayvanı rahat bırakmaktır. Bence herkes önlemlerini kendi tarlasında almalıdır. Öyle sürek avı yapılmamalıdır. Nereden biliyorlar ki karşılarına çıkacak ilk ayı o ayıdır. Bir ayıyı öldürecekler ve rahatlayacaklar. Diğer taraftan terörize edilmiş, saldırmayı meziyet edinmiş bir ayı da varsa o da ormanda dolaşmaya devam edecek. Ondan sonra başka bir ayı öldürülecek. Sonra başka bir ayı daha. Bu noktada kamuoyu yaratmak için avcılar bunu bir fırsat olarak değerlendiriyor" diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.