İsrail'le ilişkiler resmen koptu

İsrail'le ilişkiler resmen koptu

BM'nin basına sızan Mavi Marmara raporunda İsrail yanlısı bir tutum sergilemesi üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sert bir açıklama yaptı...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM’nin Mavi Marmara Raporu’nu değerlendirirken, Türkiye’nin talepleri yerine getirilmeden İsrail ile ilişkilerin normalleşmeyeceğine vurgu yaptı.

Davutoğlu İsrail ile askeri anlaşmaların askıya alındığını ve ilişkilerin ikinci katip düzeyine indirildiğini açıkladı.

TÜRKİYE'DEN İSRAİL'E 5 YAPTIRIM

Bakan Davutoğlu İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi, tazminatları ödenmesi ve Gazze’deki ablukanın kaldırılması yönündeki taleplerin yerine getirileceği tarihe kadar 5 madde altında uygulanacak yaptırımları açıkladı. Davutoğlu bu yaptırımları şu şekilde sıraladı:

"1- Türk İsrail diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine indirilecektir. Bunun üzerindeki tüm görevliler, başta büyükelçi, en geç Çarşamba günü ülkelerine geri döneceklerdir.

2- Türkiye ile İsrail arasındaki tüm askeri anlaşmalar askıya alınmıştır.

3- Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunan sahildar devlet olarak Türkiye, Doğu Akdeniz’de seyrü sefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacaktır.

4- Türkiye İsrail’in Gazze’ye uygaladığı ablukayı tanımamaktadır. İsrail’in 31 Mayıs 2010 tarihi itibariyle Gazze’ye yönelik uyguladığı ambargonun Uluslararası Adalet Divanı’nda incelenmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda BM Genel Kurulu’nu harekete geçirmek için girişime başlıyoruz.

5- İsrail saldırısının Türk ve yabancı tüm mağdurlarının mahkemelerdeki hak arama girişimlerine gereken destek verilecektir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.