Kızılay'dan fındık işçilerine yardım

Kızılay'dan fındık işçilerine yardım

Türk Kızılay, Ordu'da sel ve su baskınlarından zarar gören Güneydoğulu fındık işçileri için bölgeye çadır ve battaniyeden oluşan yardım malzemeleri gönderdi.

Uzunisa köyü sınırları içinden geçen Civil Deresi'nin taşması sonucu bölgeye fındık işçiliği yapmak amacıyla gelen Güneydoğudan gelen vatandaşların çadırlarının zarar görmesi üzerine harekete geçen Türk Kızılay, bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla dün yola çıkardığı iki TIR dolusu malzeme Ordu'ya ulaştı. Yardım malzemeleri Ordu Valiliği tarafından selden zarar gören vatandaşlara ulaştırılmak üzere Özel İdare Müdürlüğü deposuna teslim edildi.
Türk Kızılay Ordu Şube Başkanı İlhan Sağesen, Güneydoğu'dan fındık işçiliği yapmak amacıyla gelen vatandaşların Uzunisa köyünde bulunan çadır alanının büyük zarar gördüğünü, bu amaçla iki TIR dolusu yardım malzemesi talep ettiklerini belirtti. Yardım malzemelerinin Ordu Valiliği emrine vereceklerini dile getiren Sağsen, "Valilik yardım malzemelerini selden zarar gören vatandaşlara ihtiyaç nispetinde dağıtacak" dedi.

Vali Orhan Düzgün, sıkı bir çalışma ile su ve sel baskını sonucu oluşan hasarların büyük oranda ortadan kaldırıldığını söyledi. Su baskını ve selin derelerin tıkanması sonucu taştığını ve etrafa büyük zarar verdiğini vurgulayan Vali Düzgün, "Vatandaşlarımız dere yataklarına büyük boy çöplerden attıkları için su akıntısını tıkıyor. Aşırı yağmurda ise, bu atılan çöpler derelerin menfezlerini tıkadığı için taşması kaçınılmaz oluyor. O sebeple vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.
Ordu şehir merkezindeki hasarların büyük oranda temizlendiğini, Perşembe ilçesinde heyelan sonucu iki kişinin göçük altında kaldığını ve birinin cesedinin bulunduğunu, ayrıca Efirli'de karayolunun bir bölümünün çöktüğünü kaydeden Vali Düzgün, bu yolun en kısa zamanda yapılacağını, heyelan sonucu göçük altında olan bir kadını arama çalışmalarının sürdüğünü belirtti.
Vali Düzgün, sel ve su baskınlarında tarım alanları zarar gören vatandaşların zararların karşılanabileceğini ancak en kısa sürede tarım sigortası yaptırmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.