Kotil: Günde 25 Saat Çalışıyoruz

Kotil: Günde 25 Saat Çalışıyoruz

THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY’nin 1.3 milyar dolarlık gelirini 7.2 milyar dolara çıkardıklarını, hedeflerinin ise 40 milyar dolar olduğunu söyledi.

Temel Kotil, THY’nin yolcu sayısının da 10 milyondan 35 milyona çıktığını ifade ederek, "Hızla büyüyoruz. Günde 25 saat çalışıyoruz." dedi.

THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, MÜSİAD Kocaeli Şubesi’nin organize ettiği ‘Kocaeli’nde Havacılığın Geleceği’ konulu konferansa katıldı. Düzenlenen konferansta, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş adamları ve Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı R. Bilal Şengün, THY Genel Müdürü Kotil’i ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Hızlı ulaşımın, dünyaya ayak uydurmak açısından iş adamları için büyük önem taşıdığına değinen Şengün, ‘’İş adamlarımız artık dünyanın her yerinde iş yapıyor. Bunda, son yıllarda THY’de yaşanan gelişmelerin büyük katkısı var. THY’nin, dünyanın en iyi havayolları arasına girmesi bize gurur veriyor. Cengiz Topel Havaalanı’nın sivil havacılığa açılacak olması nedeniyle de başta Başkanımız Karaosmanoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ ifadesini kullandı.

Daha sonra söz alan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Sayın hocamız Kotil, Türkiye’de örnek alınacak başarılar elde etmiş, THY’yi gurur duyulacak bir noktaya getirmiştir. Artık dünyada şehirler yarışıyor. Biz de hizmet alanında Kocaeli’nde önemli adımlar attık. Bizim de rakibimiz THY. Öte yandan, Cengiz Topel Havaalanı’nın sivil havacılığa açılması, seçim vaatlerimiz arasında yer alıyordu. Sabiha Gökçen Havaalanı örneğinde olduğu gibi Cengiz Topel’in de büyüyeceğine ve genişleyeceğine inanıyorum. Üretim ve ticaret şehri olan Kocaeli’nde bu potansiyel var.’’ açıklamasını yaptı.

Slayt gösteri eşliğinde sunumuna başlayan THY Genel Müdürü Kotil ise Türk Hava Yolları’nın dünya üzerindeki taşımacılığın yüzde 2’sini gerçekleştirdiğini, ancak çok daha fazlasına talip olduğunu söyledi. Hava trafiğinin, dünyada son 20 yılda üç kat arttığına dikkat çeken Kotil, havacılık sektöründe Türkiye’nin dünyaya fark attığını ifade etti. THY’nin 1.3 milyar dolar olan gelirini 7.2 milyar dolara çıkardıklarını hatırlatan Kotil, hedeflerinin ise 40 milyar dolar olduğunu vurguladı. THY’nin yolcu sayısını 10 milyondan 35 milyona çıkardığını, 18 bin çalışan ve 177 adet uçakla hizmet verdiklerini söyleyen Kotil, ‘’Türkiye, havacılıkta altın madeni üzerinde oturuyor. Bizim sloganımız ‘Günde 25 saat çalışıyoruz.’ Hedefimiz dünyada birinci sıraya gelmek. Bunun için de başkanımız gibi, ‘Çalışınca oluyor’ diyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 2011 yılı hedefleri içinde kendi uçağını yapan ülke olma yolunda ilk adımı atmak olduğunu da sözlerine ekleyen THY Genel Müdürü Kotil, Cengiz Topel Havaalanı’ndan ilk sivil uçuşun 2 Kasım Çarşamba günü başlayacağını aktardı. Kotil, ilk uçağın Trabzon’a kalkacağını, ayrıca, her gün Ankara seferlerinin başlayacağını ifade etti.

Kotil, Cengiz Topel Havaalanı’ndan Trabzon ve Ankara uçuşlarının haftanın 7 günü yapılacağını da söyledi. Kotil, Cengiz Topel Havaalanı’nın yolcu potansiyelinin kısa sürede artacağına inandığını da vurguladı. Kotil, konferansın sonunda dinleyicilerden gelen soruları yanıtlarken, protokol üyelerine ise THY’nin Boeing 777-300 ER modeli uçağının maketini hediye etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.