Kurbanlığı kolayca yere yıkma teknikleri

Kurbanlığı kolayca yere yıkma teknikleri

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurbanlık seçimi alımı derken uzmanlar kurbanlıkların kesimi için uyarıyor. Kurbanlığı kolayca yere yıkmak için ilginç teknikler tavsiye ediliyor.

'Rueff'' tekniği adı verilen yöntemle kurbanlıklar çevresine zarar vermeden ve hiçbir zarar görmeden kesime hazır hale getirilebiliyor.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alman veteriner tarafından hayvanları muayene etmek amacıyla geliştirilen ''Rueff'' tekniğinin, kurbanlık hayvanların kesime hazırlanması için rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi.

Kesimden önce kurbanlık hayvana sert davranılmaması ve yüksek seslerle yaklaşmamak gerektiğine dikkati çeken Yıldız, hayvanın zarar verebileceği arka ayakları ve boynuzlarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hayvanla el temasına girmenin kurbanlığın sakinleşmesi açısından önem taşıdığını ifade eden Yıldız, ''Hayvan sizi hissetsin ki sizden tehlike gelmeyeceğini bilsin. Rueff tekniği Alman veteriner hekim tarafından geliştirilmiş, amacı da hayvanları muayene etmek. Muayene ederken de zarar görmemesini sağlamak. 100 yıl önce anestezik maddeler bu kadar gelişmiş değildi. Bu yöntem kurban için çok ideal. İstediğiniz zaman kurbanlığı yatırıp, istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz'' diye konuştu.

Gazetecilere 530 kiloluk boğanın Rueff tekniğiyle nasıl yere yatırılacağını uygulamalı olarak gösteren Yıldız, tekniğin şu aşamalardan oluştuğunu belirtti:

''Bu teknik 4 aşamalı bağlama sürecinden oluşuyor. Öncelikle hayvanı çok sağlam bir yere bağlıyoruz. Bağlanan nokta ile hayvan arasında belirli bir mesafe bırakmak gerekiyor. Çünkü hayvan yere yattığı zaman boynunun askıda kalmaması gerekiyor. İkinci aşamada hayvanı boynuzundan, boynuzu yoksa boynundan kör düğüm atarak iple bağlıyoruz. Daha sonra ipi boynunun altından bağlıyoruz. İpi boynunun altından geçiriyoruz ki hareketli olsun. İpin boşluğunu da almak gerekiyor. Daha sonra da ipi göğsünün altından geçiriyoruz ve son olarak da kasık bölgesinden bağlıyoruz ve ipi kuyruk hizasından arkaya doğru uzatarak çekiyoruz. Hayvan bu şekilde çevresine zarar vermeden ve zarar görmeden yere yatıyor. Bu tekniğin hayvana hiçbir zararı olmaz. Hayvan da kimseye zarar veremez. Bu yolla bütün kazaları engelleyebilirsiniz. Bu yöntemle hayvan hiçbir acı çekmez, hiçbir yaralanma olmaz, istenmeyen kazalar da minimize edilir.''

Yıldız, İslam dininin güzelliklerin dini olduğunu belirterek, kurban kesimi sırasında vahşi görüntülerin önüne geçilmesi ve kurbanlıkların gözlerinin bağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kurbanlık seçimi

Yıldız, ibadeti doğru bir şekilde yerine getirebilmek için kurbanlıklarda bazı özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, doğru bir tercih açısından hayvanın genel görüntüsünün önemli olduğunu söyledi.

Hayvanda ağrı belirtisi, burun akıntısı, iltihaplar, derideki yaralar, topallık, körlük, kesik kulak ve kuyruk ile kırık boynuzlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hayvanın zayıf olması et vermeyeceği anlamına geliyor. Hayvanın etli olup olmadığı, ensedeki et dolgunluğundan ve kalça kısmının küp şeklinde olmasından anlaşılabilir. Kalçanın dizüstü bölümünün dikdörtgen ya da üçgen olması etin azlığını gösterir. Karnın çok işkembeli olması da et vermeyeceğini gösterir. Hayvanın canlılığı çok önemli, bizle ilgilenip ilgilenmediği de sağlıklı olduğunu gösterir. Burnunun yaş olması önemli. Burnunu ellediğinizde ıslaklığın olması hayvanın enfeksiyon geçirmediğini ve sağlıklı olduğunu gösterir.''

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.