Mesut Yılmaz: Yanlış anlaşıldım

Mesut Yılmaz: Yanlış anlaşıldım

Eski Başbakan Mesut Yılmaz, bazı gazetelerde yayımlanan ve kendisine atfedilen devlet sırrı, örtülü ödenek, Susurluk raporu ve orman yangınlarına ilişkin sözlere ilişkin olarak, 'Gazetedeki haber tamamen yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Mesele tamamen çarpıtılmış, sansasyon merakına kurban edilmiş, doğrusu söylediğim gibi' dedi.

Mesut Yılmaz, eşi Berna Yılmaz ile birlikte İstanbul'dan Los Angeles'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda bir gazetede yayımlanan ve kendisine atfedilen devlet sırrı, örtülü ödenek, Susurluk raporu, Yunanistan'da çıkarıldığı iddia edilen orman yangınlarına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

''Gazetedeki haber tamamen yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Bu sabah Anadolu Ajansı'na gerekli açıklamayı yaptım. Zannediyorum Yunanlı dostlarımız da biraz acele etmişler tepki göstermekte. Benim oradaki kastım Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgili. Türkiye'de 1990'lı yıllarda meydana gelen büyük çapta ve yangın orman yangınlarının Yunan gizli teşkilatıyla ilişkili olduğuna ilişkin bazı bilgiler, değerlendirmeler vardı. Ben bunlar kesinlik kazanmadıkça, kanıtlanmadıkça bunların yayınlanmasının Yunanistan'la ilişkilerimiz açısından yanlış olacağını, bu nedenle devlet kapsamı içinde düşünülmesi gerektiğini ifade ettim. Mesele tamamen çarpıtılmış, sansasyon merakına kurban edilmiş, doğrusu söylediğim gibi.''

Yılmaz, ''haberi veren gazete mi çarpıtmış?'' sorusu üzerine ''Maalesef, zaten manşetle haber tamamen farklı'' cevabını verdi.

Mesut yılmaz, bir gazetecinin ''Haberde Azerbaycan'daki darbe girişimi iddiaları da var, bu konudaki görüşünüz nedir?'' sorusu üzerine de ''şimdi onu şey yapmayın'' diyerek cevap vermedi.

Yılmaz bugün yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

''Konu tamamen bir yanlış anlamadan kaynaklanmaktadır. Sayın Enver Aysever ile yaptığım bir telefon görüşmesinde devlet sırrı kavramının hangi hallerde geçerli olduğu sorusu üzerine bunun münhasıran dış politika konularıyla ilgili olduğu, örneğin 90'li yıllarda Ege sahillerimizde meydana gelen orman yangınlarının Yunan gizli servisiyle ilişkili olduğuna ilişkin değerlendirmelerin, bu bilgiler kanıtlanmadıkça yayınlanmasının dış politikamız açısından sakıncalı olacağı ifade edilmiştir. Anlaşılacağı gibi olay Yunanistan'daki değil Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgilidir.

Bu kapsamda örtülü ödenek konusu hiç söz konusu olmamıştır. Esasen haberin başlığıyla içeriği karşılaştırıldığında da bu açıkça görülmektedir. Yanlış değerlendirmelere mahal vermemek için bu hususu kamuoyunun bilgisine sunarım.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.