Minareyi 'Haç'a benzeten cemaat bağışı kesti

Minareyi 'Haç'a benzeten cemaat bağışı kesti

Trabzon Karşıyaka'da yapımına 2009'da başlanan Molla Halil Camii, tamamlanmadan tartışma yarattı. Arap mimarisinden örnekler taşıyan caminin minaresi cemaat yardımını kesti.

Trabzon Karşıyaka'da yapımına 2009'da başlanan Molla Halil Camii, tamamlanmadan tartışma yarattı. Projede, Arap ülkelerinde kullanılan mimariden esinlenildi.

Ancak vatandaşlar minareleri haça benzetince, bağışlar azaldı. Molla Halil Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Sağlam, '35 cami yapımında dernek başkanlığı yaptım, hiç sorun çıkmadı. Hepsinde geleneksel mimari kullanılmıştı. Burası için Mısır'daki bir cami projesi örnek alındı. Ancak bazıları öndeki 2 minareyi haça, şadırvanın üzerini kiliseye benzetmiş. İnsanlarımız sabırsız, tamamlanınca haç şeklinde olmadığını anlayacaklar. Bir grup da para vermemek için bu gerekçeyi öne sürmüş' dedi.

AFRİKA MİMARİSİ

'Cami yapıyorsan mimarisi uyumlu olmalı ya Osmanlı ya Selçuklu veya başka. Sırf modern olsun diye zorlama projeler yapılmamalı' diyen Trabzon Müftüsü Veysel Çakı 'Görüntüsü çok iyi değil. İyi hizmet vermesi önemli. Haça benzetenler öyle görmek istemiştir' dedi. A.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Yılmaz da Afrika ülkelerindeki mimarinin kullanıldığını söyledi: İri, köşeli, kaba minareli camiler yapılıyor. Osmanlı'nın yaptıkları daha estetik. Haça benzetmek bakış açısıyla ilgili.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.