Rize Bal Değil Altın Üretiyor!

Rize Bal Değil Altın Üretiyor!

Altın fiyatlarıyla yarışan Dünyaca ünlü Anzer Balı’nda satış yetkisi alan Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Anzer Balı’nın kilosunu 700 TL’den satışa çıkardı.

Rize’de Dünyaca ünlü Anzer Balı’nın satış yetkisini elinde bulunduran Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bir ortak daha geldi. Altı yıl önce kurulan Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi de Anzer Balı’nın satış yetkisini aldı. Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bu yıl için 1 kilogram Anzer Balı’nın fiyatını 620 TL olarak açıklarken, Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 1 kilogram Anzer Balı’nı 700 TL’den satışa çıkartacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yakup Samangül, “Anzer, Aşağı Anzer olarak bilinen Çiçekli Köyü’nden başlar ve Ballıköy’de son bulur. Anzer Balı ise iki köyü kapsayan 2 bin 100 rakım ile 3 bin rakım arasındaki 5 kilometrelik vadide üretilir. İki köyün muhtarlıkları ayrı olduğu için ikinci bir kooperatif kurma ihtiyacı duyduk. Kooperatifimiz üreticisinden aldığı ballardan numuneler alarak Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilmektedir. Prof. Dr. Kadriye Sorgun ve ekibi tarafından yapılan tahlillerde, yine aynı ekip tarafından Anzer Yaylası’nda yapılan bilimsel araştırmalar çerçevesinde tespit edilen 100 çeşit endemik çiçek türünün özellikleri bal üzerinde inceleniyor. Bu özelliği taşıyan ballar tahlil raporu alarak bize gönderiliyor. Biz olumlu rapor alan balların dolumu yaparak mühürlü şişelerde satışa sunuyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.