Rize'de Selzedelere 30 Milyon TL. Ödendi

Rize'de Selzedelere 30 Milyon TL. Ödendi

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, kentte geçen yıl meydana gelen selden zarar görenlere toplam 30 milyon lira yardımda bulunulduğunu söyledi.

Vali Hacımüftüoğlu, yaptığı açıklamada, afet öncesinde yaptıkları en önemli çalışmanın uyarılar olduğunu söyledi.

Hacımüftüoğlu, ''Aldığımız bilgiler ve uyarı mekanizmasının verdiği bilgilere göre vatandaşı olası tehlikelere karşı can ve mal kaybının olmaması veya en az olması için uyarırız. Tedbir alınmasını isteriz. Ama ne tür tedbir alınırsa alınsın can ve mal kayıpları yine de yaşanabilir, bir şey yapılamayabilir. Geçen yıl yaşanan afet de bunlardan biriydi. Can kaybı hiç olmasın, kimsenin burnu bile kanamasın isterdik ama bir vatandaşımızı kaybettik. Ancak daha fazla can kaybı da yaşanabilirdi'' dedi.

Afetin etkilediği alanın Rize'nin kalbi, ticaret merkezi, esnafın en yoğun olduğu, araç park yerleri, kamu kuruluşların bulunduğu yer olduğunu, bu yerlerin su ve balçık altında kaldığını ifade eden Hacımüftüoğlu, şunları söyledi: ''Esnafımızın depoları, iş yerleri kullanılamaz hale geldi. Vergi veren vatandaşlarımız vergi veremez, evine ekmek bile götüremez hale geldi. Hızla önlem almaya çalıştık. Koordinasyonumuzda İl Özel İdaresi ve belediyeler, şehrin tekrar yaşanabilir hale gelmesi için gayret ettik. Dışarıdan da pek çok belediyenin tecrübesi, iş makinesi ve ekiplerinden istifade ettik. Belli bir süre sonra normale dönüldü. Bundan sonra kayıpları giderecek kaynak lazımdı. Bu konuda Başbakanımız ve bakanlarımızın hassasiyeti rahatlamamızı sağladı.''

Hacımüftüoğlu, temin edilen kaynaklarla bin 575 kişiye çay bahçeleri zarar gördüğü için destek verdiklerini kaydederek, şöyle devam etti: ''Çay bahçesi, sahibinin işletmesidir. Bir manifaturacı marketin uğradığı zarardan farklı değildir. Onun işletmesi de çay bahçesi idi. Zarar gören yerden tekrar ürün alabilmek için belki 10 yıl gerekir. Bu nedenle bunlara yardım edilmesi gerekiyordu. Bunun dışında 177 iş yeri sahibi ile 64 şirkete, ev eşyası zarar gören 33 kişiye, hayvanı telef olan 3 kişiye yardım ettik. Definle ilgili yardımımız oldu. Evi selde zarar gören 6 afetzedeye kira yardımında bulunuldu. Böylece 2 bine yakın vatandaşımıza uğradığı zararın derecesine göre yardımda bulunduk. İl Özel İdaresi, merkez belediye başkanlığı, Kalkandere ve Derepazarı ilçeleri, Çaykent, Muradiye, Yolbaşı belde belediyelerinin uğradığı zararı telafi edecek kaynağın temini için girişimlerde bulunduk. Belediyelerin altyapısında meydana gelen hasarın giderilmesi için gerekli kaynak belediyelere aktarıldı. Çok kısa sürede eskisinden daha iyi bir sonuç almamız mümkün. Karın erimesiyle afetten zarar gören köprü, yollar, evlerin yeniden inşa ve ihyası için yoğun faaliyete girişeceğiz.''

Vali Hacımüftüoğlu, selden zarar görenlere toplam 30 milyon lira yardımda bulunulduğunu kaydederek, ''Vatandaşlar ile iş yeri sahiplerine 10 milyon lira, belediyeler ve İl Özel İdaresine 20 milyon lira civarında yardımda bulunuldu. Her şey yerine gelebilir ama hayatını kaybeden vatandaşımızı yerine koyamayız. Bu konuda çok etkileniyorum ve kişisel olarak kendimi sorumlu hissediyorum, 'ne yapabilirdik de insanımızın afetten etkilenmesini önleyebilirdik' diye. Bu konuda çalışma yapıyoruz, gün geçtikçe azalıyor ama yine de tamamen önleyemiyoruz'' diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.