Rize'de Ücretsiz Kanser Taraması

Rize'de Ücretsiz Kanser Taraması

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, bay - bayan vatandaşlarımıza yönelik ücretsiz kanser taraması için davette bulundu.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, ilde ücretsiz kanser taraması yapıldığını duyurarak, hastalıkların erken teşhisi amacıyla yapılan muayenenin çok önemli olduğu belirtildi.

Sağlıklı yaşamak isteyenlerin yaş ilerledikçe mutlaka yılda bir kez sağlık kontrolü yaptırmaları gerektiği vurgulanan açıklamaya, şöyle devam edildi: "Hiç önem vermediğimiz bir belirti (halsizlik, baş ağrısı) çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle kanser hastalığında erken teşhisin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Günümüzde başta kanser hastalıkları olmak üzere birçok hastalık erken teşhis edildiğinde vücudumuza zarar vermeden önlenmekte ve kolayca tedavi edilmektedir. Kanserin tedavisi zor ve pahalı olduğundan, belirli aralıklarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmeliyiz ve sağlığımızı korumak için hekimlerin önerilerine mutlaka uymalıyız." Rize'de kanser tarama faaliyetlerinin Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'nce (KETEM) ücretsiz olarak yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Rize'de 30-69 yaş arasındaki bayan ve 50-70 yaş arasındaki erkek vatandaşlarımız aile hekimlerine başvurarak, aile hekimleri aracılığıyla bu merkeze yönlendirilmeleri veya direkt kendilerinin müracaat etmeleri halinde kendilerine tarama işlemleri yapılacaktır.

Aynı zamanda Fındıklı ve İyidere ilçelerinde Kaymakamlık ve Belediye Başkanlıklarının desteği yaş grubundaki vatandaşlarımız Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezi tarafından önceden aranarak bilgilendirilmekte ve sonrasında ilçelerinden KETEM'e toplu biçimde ücretsiz olarak taşınarak kanser taramasından geçirilmekte ve işlemleri bitirildikten sonra geri gönderilmektedirler. Tarama sonuçları aynı gün veya en kısa sürede kendilerine bildirilmektedir.

Tarama faaliyetleri bu ilçelerle sınırlı olmayıp, bütün ilçelerimizde yaygınlaştırılarak sürdürülecektir." Meme, kalın bağırsak, prostat ve rahim ağzı kanserlerinde erken teşhisin çok önemli olduğu vurgulanan açıklamada, erken teşhis sayesinde bu kanserlerden kurtulmanın mümkün olduğu ifade edildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.