Rize'de Yurt Krizine Karadeniz Usulü Çözüm

Rize'de Yurt Krizine Karadeniz Usulü Çözüm

Rize'de geçen yıl öğretmenevinde barınmak zorunda kalan 48 fen lisesi öğrencisi yurt sorununa kendi usulünce çözüm buldu.

Rize'nin Ardeşen ilçesinde, yurt olmaması nedeniyle öğretmenevinde barınmak zorunda kalan 48 fen lisesi öğrencisi yurt sorununa, Karadeniz usulü çözüm buldu. Öğrenciler, poliklinikleri bu yıl başka bir hastaneye taşınan ancak halen acil servis hizmeti sürdüren eski Ardeşen Devlet Hastanesi üst katlarını yurt olarak kullanacak.

Ardeşen Fen Lisesi'nde okuyan öğrencilerin geçen yıl yurt binası olmaması nedeniyle ilçedeki öğretmenevinde kalmaları üzerine, İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik ve Ardeşen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahri Kahya, öğrencilerin bu sorununa çözüm yolu aramıştı.


Pazar ilçesi Hamidiye Mahallesi'nde kapsamlı bir hastane olan Kaçkar Devlet Hastanesi'nin hizmete girmesi üzerine Ardeşen İlçe Devlet Hastanesi ile Pazar İlçe Devlet Hastanesi'nin poliklinikleri bu hastaneye taşındı.

Halen 112 Acil Servis hizmeti vermeyi sürdüren her iki hastanenin üst katlarındaki polikliniklerinin taşınması üzerine Çelik ve Kahya, Ardeşen Devlet Hastanesi'nin kullanılmayan bu katlarının, İlçedeki Fen Lisesi öğrencilerince yurt olarak kullanılması için girişimlerde bulundu.

Girişimler sonucu, 112 Acil Servis'in yanı sıra alt katında Toplum Sağlığı Merkezi de bulunan Ardeşen Devlet Hastanesi'nin üst katlarının geçici olarak öğrenci yurdu olarak kullanılması amacıyla bir süre önce İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile protokol imzalandı.

Yurt sorunları çözülen 48 Fen Lisesi öğrencisi, bu yıl alt katında acil servis hizmeti verilen hastanenin, eskiden hastaların yattığı 3'er kişilik odalarında kalacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, İl Sağlık Müdürlüğü ile imzaladıkları protokol çerçevesinde, öğrencilerin hastane binasının üst katlarında kalacağını belirterek, ''Öğrencilere yurt binası yapmayı planlıyoruz ancak yurdun yapımı uzun süreceği için hastane binası yaklaşık 2 yıl boyunca yurt olarak kullanılacak'' dedi.

Öğrenci yurdu binasının yapımının ardından öğrencilerin bu binaya taşınacağını ifade eden Çelik, ''Halen acil servis hizmeti veren hastane binasındaki acil servis girişi ile öğrencilerin gireceği kapılar ayrı. Yurt binasını yaptıktan sonra hastane binasını yeniden İl Sağlık Müdürlüğüne devredeceğiz'' şeklinde konuştu.Ardeşen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahri Kahya da Ardeşen'deki öğrencilerin yurt ihtiyacını gidermek amacıyla böyle bir yola başvurduklarını kaydederek, ''İlgili kuruluşla görüşerek Eski Ardeşen Devlet Hastanesi binasının öğrenci yurdu olarak hizmet vermesi için çalışma başlattık. Ardından söz konusu binadaki restorasyon çalışmalarını tamamlayıp binayı öğrenci yurduna dönüştürdük'' dedi.

Kahya, alt katı 112 Acil Servis olarak hizmet veren binanın birinci katını kız, ikinci katını erkek öğrenci yurdu olarak kullanacakları belirterek, geçici olarak öğrenci yurdu olarak hizmet verecek hastane binasında 60 erkek ve 60 kız öğrencinin barınabileceğini ifade etti.Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.