Rize`nin En Güzel Camisi

Rize`nin En Güzel Camisi

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen "Cami Bahçe ve Çevresini Güzelleştirme" yarışmasında, Rize`de Sahil Camisi birinci seçildi.

Yaklaşık 3 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği camide kütüphane, bayanlar için dinlenme ve sohbet odası, özürlüler için lavabo, duş yerleri ve çay ocağı bulunuyor, cami bahçe düzenlemesi ile de dikkat çekiyor.

   Yarışma kapsamında, Rize Müftülüğünce oluşturulan komisyon tarafından il genelindeki tüm camiler, 15 farklı kritere göre değerlendirmeye alındı. Değerlendirmede camilerde otopark, çevre düzenlemesi, engellilerin camiye girebilmesi için yapılan düzenlemeler, abdesthane, cami bahçesi ve ihata duvarı, cemaat için oturma alanları, çocuklar için oluşturulan park, ağaçların budanması, mevsimine uygun fidan ve çiçek dikilmesi, cami ünitelerinin günlük, haftalık ve aylık bakımının yapılıp yapılmaması gibi kriterler göz önüne alındı.

   Yapılan ön eleme sonucunda il genelindeki 8 caminin değerlendirmeye alınması kararlaştırıldı. Son değerlendirmede ise il merkezindeki Sahil Camisi kriterlere en uygun cami olarak belirlendi.

-ÇOK SAYIDA ÖZELLİĞE SAHİP-

   Sahil Cami ve Külliyesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Taşçıoğlu,  yaptığı açıklamada, Ekrem Orhon Mahallesi`ndeki caminin arsasının Rize Belediyesi tarafından verildiğini belirtti. İnşaatına 1976 yılında başlanan ve bin 880 metrekare alana kurulan caminin 1986 yılında tamamlanıp, ibadete açıldığını söyleyen Taşçıoğlu, caminin giriş katında 60 civarında iş yerleri bulunduğunu ve camiye maddi katkı sağlamak amacıyla kiraya verildiklerini ifade etti.

   Taşçıoğlu, "Camide 2 minare bulunuyor. Caminin içindeki minber, mihrap ve vaaz kürsüsü mermerden yapılmış. Duvarları ise çini kaplı. Tavanında da süslemeler var. Camimiz Rize`nin aynı zamanda en büyük camisi konumunda" dedi.

   Caminin giriş katında çay ocağı, kütüphane, gasilhane gibi birimler bulunduğunu dile getiren Taşçıoğlu, "Ayrıca Rize Belediyesinin katkıları ile abdesthane ve lavabo birimleri yenilendi. Yaklaşık 1, 5 milyon lira harcama yapılan yenileme çalışmaları kapsamında caminin önündeki parkın altında erkek ve bayan lavabo, erkek ve bayan duş alma yerleri, özürlüler için lavabolar, çocuk emzirme odası gibi birimler de yapıldı. Bu birimlerin üstünde ise oturma grupları, kameriyeler yer alıyor" diye konuştu.

   Camide bayanların çay içip, sohbet edebilecekleri bir odanın da olduğunu vurgulayan Taşçıoğlu, camide yer alan birimlerin belki de ülke genelindeki camilerin yüzde 90`ında bulunmadığını sözlerine ekledi.Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.