Savunma Bakanı: Vicdani ret gündemimizde yok

Savunma Bakanı: Vicdani ret gündemimizde yok

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz: Vicdani ret konusu gündemimizde yok. Bedellide dereferanduma gidilmeyecek..

Çeşitli açılışlar ve temel atma törenlerine katılmak üzere karayolu ile Sivas'ın Yıldızeli ilçesine gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Yıldızeli İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün Polis Lokali çıkışında, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
BEDELLİYİ BAŞBAKAN ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Bedelli askerlikle ilgili soruları cevaplamayan Bakan Yılmaz, bu konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağını belirtti. Bir gazetecinin bedelli askerlik ile ilgili referandum yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Yılmaz, ''Öyle şey yok, hayır. Referandum yok'' cevabını verdi.

CHP tarafından ''bedelli çıksın'' diye bir yasa teklifi verildiğini ve şimdi de konunun referanduma götürülmesi talebinde bulunduklarını ifade eden Yılmaz, ''Kendin istiyorsun, iktidar partisi istiyor, niye referanduma gideceksin? Boşuna zaman kaybı değil mi? Boşuna masraf değil mi? Tutarlı olmak lazım. O doğru bir şey değil'' dedi.
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE VİCDANİ RET YOK

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın ''vicdani ret'' ile ilgili yaptığı bir açıklamanın sorulması üzerine de Bakan Yılmaz, ''Türkiye'nin gündeminde vicdani ret yok. Nedir Türkiye'nin gündeminde olan? Vicdani redde verilen hapis cezasının her tekerrüründe hapis cezasını kaldırıp, makul tek cezaya düşürmek. Bu da İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararına uyumlu hale getirmek için Türkiye'nin yapması gereken yükümlülük'' diye konuştu.

Özdağ'ın ''istemeyen askere gitmeyebilir'' şeklinde bir ifadesi olduğunun hatırlatılması üzerine Yılmaz, ''Yok kardeşim. Türkiye'de zorunlu askerlik var, olacak. Hiçbir sıkıntı da yok'' ifadelerini kullandı.
SON OPERASYONLAR

Bakan Yılmaz, Cudi Dağı'nda ele geçirilen 300 kilogram patlayıcı ve Mersin'de yakalanan teröristlerle ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:

''Araştırmalar devam ediyor. Yani hep söyledik, terörle mücadele devam edecektir. Terör çıkmaz sokaktır. Orada 300 kilogram ama basına düşmemiş olup da daha çok ele geçirilenler var. Dolayısıyla güvenlik güçlerimizin hepsine ben teşekkür ediyorum. Çok iyi çalışıyorlar. Mersin'de ele geçirilen teröristler de daha önceki birçok olaya katıldıklarını itiraf etmişler.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.