Senozlular pazarlık davetini yaktı!

Senozlular pazarlık davetini yaktı!

Rize`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı tamamlanan Uzundere Hidroelektrik Santrali`nin ürettiği elektriği iletmek için arazilerinden yüksek gerilim hattı geçirilen yöre sakinleri, Teiaş tarafından, "Pazarlığa çağrı" başlıklı bir mektupla toplantıya çağrıldı.

Rize`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı tamamlanan ve elektrik üretimine başlayan Uzundere Hidroelektrik Santrali için vadi boyunca yerleştirilen direklerden yüksek gerilim hattı geçirildi. Daha önce direklerin konulduğu arazileri kamulaştıran Türkiye Elektrik İletim A. Ş. (TEİAŞ), bu kez kamulaştırmadan önce, yüksek gerilim hattı altında arazileri bulunan vatandaşlarla fiyat için görüşme kararı aldı. Bunun üzerine arazi sahipleri, "Pazarlığa çağrıö başlıklı bir mektup ile görüşmeye çağrıldı. Senoz Vadisi`ndeki Çataldere köylüleri ile Teiaş yetkilileri, Çayeli Muhtarlar Derneği`nde bir araya geldi. Teiaş yetkileri, elektrik hattının altında kalan arazilerin kamulaştırılacağını ve dönümüne 2 ila 4 bin lira arasında bir bedel ödeneceğini belirterek, bu bedeli az bulanların mahkemeye başvurabileceğini açıkladı, mahkemeye başvuranların daha az ücret alabileceği imasında bulundu.

BİZİ TEHDİT Mİ EDİYORSUNUZ?

Bunun üzerine sinirlenen köylüler Teiaş yetkililerine, `Bizi mahkemeye başvurmayalım diyerek tehdit mi ediyorsunuz` Devlet memurusunuz ama vatandaşı tehdit edebiliyorsunuz" diyerek tepki gösterdi. Salonda gerilen ortamın ardından köylüler kendilerine sorulmadan yüksek gerilim hattı geçirildiğini, ardından da arazilerin düşük bedellerle alınmak istendiğini belirterek teklifi kabul etmediler.

PAZARLIĞA ÇAğrı MEKTUBUNU YAKTI

Kısa bir aranın ardından devam eden toplantıda söz alan Senoz Vadisi`ni Koruma Platformu temsilcilerinden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Görevlisi Harita Mühendisi İsmail Akyıldız, yüksek gerilim hatlarının geçtiği bölgelerde yaşayan insanların kanser, beyin tümürü ve lösemi gibi hastalık riskleri ile karşı karşıya kaldığının bilindiğini söyledi. Akyıldız, `HES projesini yapan firma Senoz Derneği ile yaptığı anlaşmada elektrik nakil hatlarını yeraltında geçireceğini taahhüt etmişti. Ama şimdi görüyoruz ki Teiaş yetkileri, `Bizim böyle bir anlaşmadan haberimiz yok` diyor. İnsanların kanser riski ile karşı karşıya kaldığı bilimsel raporlarla ortadayken burada neyin tartışmasını ve pazarlığını yapıyoruz` Söz konusu olan insan canı. Canın pazarlığı olur mu? Bu pazarlığa davet belgesi Senoz vadisinin ölüm fermanıdır. Bu, vadiyi boşaltın gidin demektir. Senoz vadisinin bu pazarlığa çağrı mektubuna vereceği yanıt nedir biliyor musunuz? Biz bunu yakarızö diyerek, çağrı mektubunu cebinden çıkardığı çakmakla ateşe verdi. Teiaş yetkililerinin şaşkın bakışları altında mektubu yakan Akyıldız, daha sonra alkışlı destek aldığı köylülerle birlikte salonu terk etti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.