TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül,  İstanbul’da Basın Toplantısı Düzenledi

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul’da Basın Toplantısı Düzenledi

Türkiye Değişim Partisi Genel başkanı on günlerdeki gelişmelerle ilgili basın toplantısı yaptı.

BU ŞEKİLDE KONUŞANLARIN, ARTIK SON KONUŞMALARI OLSUN

Dün gerçekten son derece üzüldüğümüz bir olayla karşı karşıya kaldık. Dünya’da ellinin üzerinde İslam ülkesi var. Ama bu İslam ülkeleri içerisinde, demokrasi ile yönetilen tek ülke sadece Türkiye. Biz bunu neye borçluyuz? Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün aldığı karara borçluyuz. Mustafa Kemal Atatürk’ümüz inançlara saygılı laiklik dedi. O nedenle Atatürk’ e dil uzatarak laf söylemek gerçekten son derece üzüntü verici bir olaydır. Umarım ki bu şekilde konuşanların yaptığı son konuşma oldu. Uludu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tüm ulusun ATA’sıdır. Siyasi olarak değerlendirilmesini asla doğru bulmuyoruz. TDP, Atatürk’ün evlatları olarak yüklendiği sorumluluğun farkında olarak her daim görevinin başındadır.  

150 TÜRKİYE MİLLLETVEKİLİ OLMALI
Anayasa değişikliği çok konuşuluyor. Anayasa değişikliğinden önce seçim sistemini konuşmamız gerekiyor. Türkiye milletvekilliğini konuşmamız gerekiyor. 150 milletvekilini Türkiye milletvekilliği yaparak, 450 milletvekilinin teşkilatlardan gelen olmasına önem vermemiz gerekiyor. Genel merkezin atadığı 600 tane milletvekili parlamentoya giriyor. Partilerin aldıkları oylara göre milletvekili dağılımı sağlanmalı. Böylelikle hiçbir oy boşa gitmez. %1 oy alıyorsa 1 milletvekili, %15 oy alıyorsa 15 milletvekili olmalı. Hiçbir oyun boşta kalmaması ve açıkta kalmaması ve her oyun en iyi şekilde değerlendirilmesi için Türkiye milletvekilliğini önemsiyoruz. Her siyasi partinin bu görüşe destek vermesini önemle rica ediyoruz. Türkiye milletvekilliği TDP’nin istediği değil, demokrasinin bir gerekliliğidir. TDP’nin ana amacı, 450 milletvekilinin mutlaka teşkilatlar tarafından seçilmesini ön görüyor. Diğer 150 milletvekili ise Türkiye milletvekili olmalıdır.  

İLERİ DEMOKRASİYE SAHİP MEDENİ ÜLKELERDE TERCİHLİ OY VARDIR
Baraj sistemi konuşuluyor. İleri demokrasiye sahip medeni ülkelerde tercihli oy vardır ve %1 oranında baraj vardır. AB kriterlerinden bahsediyor ve evrensel hukuk kuralları diyorsak, batıya yüzümüzü tamamen çevirdiğimiz bu noktada AB kriterlerinde belirlenen baraj ortalamasına uymak gerekir.


AŞI ŞEFFAF VE GÜVEN İÇERSİNDE TOPLUMLA PAYLAŞILMALI
Gerçek ve uygulanabilir aşı takviminin, bir an önce şeffaflık ve güven içerisinde toplumla paylaşılması, aşı tarihinin öne çekilmesi, bütün yurttaşlarımızın aşılanması gerekmektedir.

NORMALLEŞME SÜRECİNİN ÖZLEMİ
16 aydır kapalı olan tüm işletmeler, büyük ekonomik sıkıntı içerisindeler. 1 Haziran itibari ile bahçesi olan tüm işletmelerin tamamen açılmasını binlerce yurttaşımız adına beklemekteyiz. Pandemi süresi içerisinde kısa çalışma ödeneği mutlaka devam etmeli çünkü destek paketleri, tüm yurttaşlarımız için büyük bir önem arz etmektedir. Bu desteklerle devletimizin ışığı ve de esnafımızın ışığı sönmemeli. 

TURİZM HAKKINDA
2021 yaz turizminin, beklentileri karşılaması adına ilk adım olarak Rusya ile derhal konuşularak kapıların açılması sağlanmalı ve turizm bu yaz mutlaka nefes almalıdır.   
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.