Türkiye'ye rekor yatırım

Türkiye'ye rekor yatırım

Krizdeki Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye akan doğrudan yatırım 4 katına çıktı

Avrupa borç krizinin giderek derinleştiği ve Yunanistan'ın batma, İtalya'nınsa kurtarılma noktasına geldiği dönemde Avrupalı şirketler, güvenli liman olarak Türkiye'ye seçti.

Hızla büyüyen Türkiye ekonomisinin bir daralma sinyali vermemesi ve 2008'den sonra çok sert bir kriz sendromu yaşamaması, Avrupa sermayesinin parayı Türkiye'ye akıtmasına neden oldu.

Türkiye'ye yapılan doğrudan yatırımlar arasında en çarpıcı artış ise batacaklar listesinde sıradaki olup olmadığı tartışılan İspanya'dan geldi.

Geçen yılın Ocak-Eylül döneminde Türkiye'ye 122 milyon dolarlık doğrudan sermaye akıtan İspanyol şirketleri bu yıl ise bu rakamı yüzde 1700 artırarak 2 milyar 198 milyon dolara çıkardı.

Benzer bir artış Avusturya şirketlerinden de geldi. Avusturyalı şirketlerin Türkiye'ye akıtıtğı doğrudan sermaye geçen yılın Ocak-Eylül dönemine göre bu yılın aynı döneminde yüzde 1300'e yakın arttı.

Rakamsal olarak en büyük sürpriz bu ülkeden gelse de oransal olarak rekor ise Belçikalı şirketlerde. Belçikalı şirketlerin aynı dönemde doğrudan sermaye yatırımlarında gerçekleştirdikleri artış yüzde 3944 ile 1 milyar 456 milyon doları buldu.

Her ne kadar Avrupa ülkelerinin rakamları kadar çarpıcı olmasa da Amerikalı şirketler de Türkiye'ye gerçekleştirdikleri doğrudan sermaye yatırım tutarını hızlı şekilde artırdı. Amerikalı şirketlerin geçen yılın ilk dokuz ayındaki doğrudan sermaye yatırımlarına göre bu yıl rakam 3 katına çıkarak 628 milyon doları buldu.

En büyük hayal kırıklığı ise Körfez'de yaşandı. Arap Baharı nedeniyle Türkiye'ye ilgilerinin artması beklenen Körfez sermayesinin bu ilgisinin sadece portföy yatırımları düzeyinde kaldığı gözden kaçmadı. Körfez ülkelerinden geçen yılın ilk dokuz ayında gelen doğrudan yatırım miktarı 293 milyon dolarken bu yıl bu rakam 79 milyon dolara geriledi. Türkiye'ye Katar'dan gelen doğrudan sermaye miktarı sıfıra inerken, Kuveyt yatırımları ise 187 milyon dolardan 28 milyon dolara indi.

Buna karşılık Uzakdoğu Türkiye'de doğrudan yatırım için kesesini aralamaya başladı. Japonya'nın Türkiye'deki doğrudan yatırımları geçen yılın ilk dokuz ayına göre bu yılın ocak-eylül döneminde 25 katına çıktı ve 227 milyon dolara ulaştı. Geçen yılın ilk dozu ayında hiç doğrudan yatırım yapmayan Hong-Kong ise bu yıl Türk piyasasına giriş yaptı ve dokuz aylık doğrudan yatırım tutarını 151 milyon dolara çıkardı.

Komşu Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım tutarı ise sıfıra vurdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.