Utanç Yasası Meclis'ten Geçti

Utanç Yasası Meclis'ten Geçti

Memleket meselelerinde bir türlü anlaşamayan AK Parti ve CHP, Aziz Yıldırım için özel kanun çıkarmakta kolayca anlaştı.

Memleket meselelerinde anlaşamayan dört parti halk arasında "Aziz Yıldırım'ı Kurtarma Yasası" olarak bilinen yasa için anlaştı. Meclis Genel Kurulu'nda iki gün süren görüşmeler sonunda kabul edilen yasaya göre, şike ve teşvik primi ağır ceza suçu olmaktan çıkıyor.

Hapis Cezaları Azaltıldı

Bu suçlar için mevcut kanunda öngörülen 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası, ''1 yıldan 3 yıla'' kadar şeklinde değiştirildi.

Teşvik ve şikeye karışanlar eğer kulüp başkanı, yöneticisi, teknik direktörü yada menajeri gibi görevleri yürütüyorsa, ceza yarı oranında artırılacak.

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarda, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası ertelenemeyecek.

Beraat Eden Görevine Dönecek

Hakkında soruşturma başlatılan kişi, eğer ceza alırsa kulüp başkanlığı, yöneticiliği yapamayacak, federasyonlarda görev alamayacak. Ancak beraat ederlerse görevlerine devam edebilecek.

Spor alanlarına yasak madde sokan, hakaret içeren tezahüratta bulunanlara verilen hapis cezaları da indiriliyor.

Stada Yasak Madde Sokanlar

Buna göre, spor alanlarına yasak alet ve madde sokanlar 1 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Kanun, hakaret içeren tezahüratta bulunanlara da hapis cezası indirimi getiriyor; hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan 1 yıla düşürülüyor.

Bu düzenleme kapsamına giren suçlardan dolayı yargılamalar ağır ceza mahkemelerinde değil sulh ve asliye mahkemelerinde yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.