Yurttan atılan öğrenciye devlet sahip çıktı

Yurttan atılan öğrenciye devlet sahip çıktı

Yurttan atılan Özgül Çakmakçı’ya Kredi ve Yurtlar Kurumu sahip çıktı

RİZE'de sosyal etkinliklere katılması, erkeklerin de olduğu ortamlarda bulunması ve solistlik yapması nedeniyle geçen yıl kaldığı yurda, 'Ahlaki davranışlarının uyum sağlamadığı' gerekçesiyle alınmayan ve eşyaları çöpe atılan Rize Üniversitesi (RÜ) öğrencisi Özgül Çakmakçı'ya Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü sahip çıktı. Rize Üniversitesi Rektörlüğü'nün de devreye girmesiyle Çakmakçı, kuruma ait yurda yerleştirildi. Geçen yıl RÜ Meslek Yüksek Okulu Su Ürünleri Bölümünü kazanan Özgül Çakmakçı, Kocaeli'nden Rize'ye gelerek eğitime başladı.

2'nci sınıfa geçen Özgül Çakmakçı, yeniden geldiği Rize'de geçen yıl kaldığı yurda gitti. Maddi durumunun iyi olmadığını ve burslu okuduğunu anlatarak yurt ücretinde indirim isteyen Çakmakçı'yı iddiaya göre yöneticiler, "Ahlaki davranışların uyum sağlamıyor" diyerek yurda almadı.

Suçlamalar üzerine yurt yöneticileri ile tartışan genç kız, gözyaşları içerisinde yurttan ayrıldı. Bir gün sonra yeniden yurda gelen Çakmakçı, geçen yıldan kalan kitapları, ayakkabıları, elbiseleri ve diğer eşyalarını almak isteyince yurt müdürü Esra Balta'nın tepkisiyle karşılaştı.İddialara göre Balta, genç kıza, "Eşyaların belediye çöplüğünde. Git oradan al" dedi. Bunun üzerine Cumhuriyet Polis Merkezi'ne giden Özgül Çakmakçı, yurt yöneticileri hakkında şikayette bulundu.

DEVLET SAHİP ÇIKTI
Olayın basına yansımasının ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü devreye girdi. Rize Üniversitesi Rektörlüğü'nün de yakından ilgilendiği genç kız, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait kız yurduna yerleştirildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu Rize İl Müdürü Kenan Sali, olayın ardından genel müdürlüklerinin ve üniversite rektörlüğünün ve işadamlarının da devreye girdiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.