Mekke'de kutsal mekanların açılışı yapıldı!

Mekke'de kutsal mekanların açılışı yapıldı!

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, 5 yıl önce başlayan Mekke ve Medine'deki projelerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Mekke'de Kral'ın sarayında düzenlenen resmi törene, ülke yönetiminde söz sahibi tüm üst düzey prensler, bakanlar, çeşitli ülke temsilcileri, diplomatik misyon şefleri ve gazeteciler katıldı.

Amerika'da belinden geçirdiği rahatsızlıktan sonra ilk kez basının önüne çıkan Kral Abdullah'ın sağlıklı olduğu görüldü. Saraydaki tören öncesi yatsı namazını ve teravihi yabancı misyon şefleri ve konukları ile kılan Kral Abdullah, daha sonra sembolik olarak toplu açılışları saf gümüş kabta yine gümüş mala ile gerçekleştirdi.


-105 MİLYAR DOLARLIK DEV PROJELER-

Dünya'nın dev inşaat şirketlerinin kıyasıya yarıştığı yüzyılın en sıcak parası olarak bakılan 105 milyar dolarlık projelerin sembolik açılışı ile birlikte şu anda devam eden inşaatların bundan sonra da hız kazanacağı belirtiliyor.

Mekke'de yapılan açılışların en önemli projelerinden birisi hiç şüphesiz Arafat ile Mekke arasındaki tren projesi. Tren projesinin ilk halkası bu sene faaliyete geçerken geçtiğimiz hac sezonunda 300 bin kişi taşındı. Bu sene projenin geride kalan yüzde 50 bölümünün de gelecek iki yıl içerisinde tamamlanacağı öğrenildi.

-DÜNYA'NIN EN UZUN İKİNCİ KULESİ DE AÇILDI-

Ramazan ayı öncesi faaliyete başlayan ve dünyanın en uzun ikinci kulesi olarak bilinen Mekke Saat Kulesi'nin de resmi açılışını gerçekleştiren Kral Abdullah'ın özellikle İslam dünyasının saatlerini Mekke'ye göre ayarlamaları yönünde ciddi çalışmalar yaptığı biliniyor. Ramazan öncesi Suudi hükümeti resmen bu yönde çağrıda da bulunmuştu.

Saat kulesi 230 bin metre kare alan üzerinde kurulurken toplam 55 katlı ikiz kulelerden oluşuyor. 4,5 ve 7 yıldızlı 35 otel, toplam 45-55 bin kişinin konaklayabileceği bu projenin tüm gelirleri Kral Abdulaziz Vakfına kalacak.

Ayrıca oteller bölgesinde 65 bin kişinin namaz kılabileceği büyük bir mesciT de yer alıyor. İkiz kulelerin 35. katından itibaren bütün odalardan Kabe görünecek. Projenin bugünkü bedeli ise 3,7 milyar dolar.

Kral Abdullah'ın başlattığı yenileme projesi çerçevesinde, Kabe'nin civarındaki bir çok yerleşim yeri yıkılırken Kral Abdullah'ın bu gece attığı temel ''Şamiya Projesi'' olarak adlandırılıyor. Şamiya projesinin ilk etabının Kabe'yi ciddi şekilde rahatlatacağı bildiriliyor.


-MEDİNE'DEKİ ŞEMSİYELER KABE'Yİ RAHATLATIYOR-

Bu arada, Medine'de yaklaşık bir tanesinin değeri 1 milyon dolar olan dünyanın en lüks şemsiyelerinden Kabe'ye de yapılacak. Kral Abdullah bugünkü açılışlarına bu şemsiyeleri de kattı.

Medine'de 50'ye yakın şemsiyeler güneşle birlikte otomatik olarak açılıyor ve güneşin batışı ile kapanıyor. Özellikle hava sıcaklığının yazın 50 dereceye yükseldiği Medine'de bu şemsiyeler Mescid-i Nebevi'ye büyük rahatlık sağladı. Kabe'nin etrafında açık alanlarda da şemsiyeler yerleştirilecek. Böylece sadece hac döneminde yaklaşık 4 milyon insanı ağırlayan Kabe'de büyük bir sıkıntının ortadan kaldırılacağı belirtiliyor.

Kral Abdullah daha önce sadece iki kat olan Sefa ve Merve'nin de 4 kata çıkarılması talimatını verince umre ve hac görevini yerine getirmek isteyenler klimalar eşliğinde say yapıyor.

Kral Abdullah'ın bu gece yaptığı toplu açılışların içerisinde bulunan Sefa ve Merve tepeleri "Al Masa" projesi olarak biliniyor. 4 kata çıkması ile Sefa ve Merve'de yaklaşık 1 milyon insanın rahat şekilde dini görevlerini yerine getirebildiği kaydediliyor.

-ŞEYTAN TAŞLAMADA ARTIK İZDİHAM YOK-

Sefa Merve'nin yanı sıra bu gece açılışı yapılan bir başka inşaat projesi ile şeytan taşlama alanı. Şeytan taşlamada oldukça sıkıntılı yıllar yaşayan Suudi Arabistan en son 2006 yılında Mina'da meydana gelen tünel faciasında tüm dünyanın dikkatlerini üzerinde toplamıştı.

Yeni proje ile birlikte 3,5 milyon Müslüman hac farizasını yerine getirebiliyor. 5 katlı şeytan taşlama binasında olası kazalara karşı helikopter pistleri, yürüyen merdivenler, VIP araçlar bulunuyor. Bu projede insanlar karşı karşıya gelmiyor. Şeytan taşlama binaları da dünyanın en akıllı projelerinden birisi olarak biliniyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.