Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Bugün Dünya Kıble Günü!..

 Bugün, 28 Mayıs Pazar, saat 12.18; Türkiye ve dünyanın her coğrafi bölgesi, her noktası için kıble saatidir… 
 
Bugün, (28 Mayıs Pazar) tam saat 12.18’de güneşe dönenler aynı zamanda kıbleye dönmüş olacaklardır… Bu saatte güneşe dönmek,  aynı zamanda bulunulan yerin kıblesinin doğruluğunu da teyit etmek demektir… Bu saat, aynı zamanda kıble saatidir.
 
***
Her yıl sadece iki defa, aynı gün ve aynı saatte (Türkiye saatiyle 28 Mayıs saat 12.18 ve 16 Temmuz saat 12.27’de) güneş tam KÂBE-İ MUAZZAMA üzerinde bulunur.
 
Bu iki vakitte, dünyanın o anda gündüz olan yerlerin herhangi birinde güneşe dönen kimse, aynı zamanda KÂBE-İ MUAZZAMA'ya yani KIBLE'ye dönmüş olur.
 
Güneşin tam Kâbe’nin üzerine geldiği 28 Mayıs ve 16 Temmuz günleri DÜNYA KIBLE GÜNÜ olarak kabul edilmiştir.
 
 
 
 
***
Kıble saati; güneşin, bir yerin, bir şehrin kıble açısına veya belli bir açı farkına (90-180 derece gibi) denk geldiği vakittir. O vakitte güneşe bakılarak kıble tespit edilir.
 
Kıble saati, namaz vakitleri gibi her şehir için ayrı ve günlük olarak değişirken DÜNYA KIBLE GÜNÜ kabul edilen 28 Mayıs ve 16 Temmuz günlerindeki kıble saati; kıble tespiti açısından Türkiye’nin her yerinde aynı saattir.
 
***
Astronomi uzmanları, kıble istikâmetinin tespitinde en sıhhatli ve güvenilir, en pratik metodun (pusulaya nazaran) kıble saati uygulamasının olduğunu ifade ederler. 
 
Zira binanın yapısında bulunan demirler, elektrik-telefon kabloları, su, kalorifer ve yangın söndürme boruları ile cep telefonları, telsiz, radyo ve televizyon dalgaları ve benzer sâir faktörlerin pusulanın gerçek yönden sapmasına sebep olduğundan pusulayla kıble tespitinin kıble saati uygulaması kadar sıhhatli olmadığı iddia edilir. 
***
Dünya kıble saati, Allah Teâlâ’nın varlığını, yüceliğini, güç ve kudretini gösteren ve ispat eden; 
İnanan kulların şükretmeleri, akıl sahibi oldukları halde hala inanmayanların görüp de ibret alıp inanmaları için sayısız ilahî delillerinden biridir!
 
“Şüphe yok ki göklerde ve yerde mü'minler için (Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren) nice kat'î âyetler (delâletler, ibretler) vardır.” (Casiye suresi, 3) 
 
Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
28 Mayıs 2017 / 02 Ramazan 1438
 
Önceki ve Sonraki Yazılar