Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazan!..

 “Hoş geldin yâ şehr-i Ramazan” diye karşılayıp bir aydır ağırladığımız kutlu misafirimizi, bir yıl sonra tekrar karşılamak ve kavuşmak ümidi ve duasıyla “elvedâ yâ şehr-i Ramazan” diyerek hüzünle uğurlarken idrak edeceğimiz Bayramı sevinçle karşılamaya hazırlanıyoruz.
***
Ne mutlu Şehr-i Ramazan’ı lâyıkı veçhile ağırlayıp uğurlayanlara!
Ne mutlu ‘Ramazan Mektebi’nin müdavimi olup iyi derece ile mezun olanlara!
Ne mutlu Ramazan’ın rahmetinden, bereketinden istifade edip af olunmuş olarak Bayram’a kavuşanlara!
 
Bayramlar hüzün ve sıkıntıların, neşe ve sevinçlerin paylaşıldığı günlerdir…
Ne mutlu bayramda bizlerden beklenti içinde olanlara beklediklerini ikram edenlere!
***
Ramazan Bayramı; uzun ve sıcak günlere rağmen açlığa ve susuzluğa sırf Allah rızası için sabredip 30 gün oruç tutan, ihtiyacı olanlara merhem, çaresizlere çare olanların bayramıdır.
 
Bu Bayram;  dilini ve kulağını çirkin sözlerden, gözlerini çirkin bakışlardan, el ve ayaklarını kirli işlerden koruyanların, meşru ve helal da olsa nefsinin nice arzularına gem vuranların bayramıdır…
 
Bu Bayram; oruç nedir bilmeyen, iftar sahur tanımayan, sevemeyen ve sevilemeyen, ikram infak hazzını tatmayan, sadaka, fitre fidye mefhumlarından uzak olanların bayramı değildir.
 
Bu Bayram; bir ay boyunca haram ve yasaklardan kaçınan, ikram ve infaklarıyla sevindiren ve sevilen, yaptıkları ibadet ve tövbelerle günahlarından temizlenen kullarına Allah Teâlâ’nın bir ikramı, bir hediyesi, bir nimetidir.
***
“Can bula cananını / Bayram o bayram ola 
Kul bula sultanını / Bayram o bayram ola “
 
 
 
***
Ey hilm sahibi Allah’ım, ey kullarına muamelesi yumuşak olan Rabbim!.. Bu mübarek Ramazan Bayramı günlerini bizlere bereketli kıl… Ramazan’da elde ettiğimiz güzel manevi kazanımlarımızı gelecek Ramazan’a kadar devam ettirmeyi bizlere nasip eyle! 
 
Yâ Rabbi! Bu bayramın başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere âlem-i İslâm ve insanlık için hakikî anlamda bir bayram olmasını ve sevince dönüşmesini nasip eyle!
***
“Ey Nefsim! Seni sen yapan benim., beni de ben yapan sensin. Ya yola gel beraber gidelim ya da yoldan çekil ben Hakk’a gideyim.” (Hz. Mevlana)
 
Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
03 Haziran P.tesi 2019 / 29 Ramazan 1440
 

Önceki ve Sonraki Yazılar