Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Hollanda krizi bir tuzak olabilir!..

 Almanya’dan sonra Hollanda da ateşle oynuyor… Ama niye oynuyor?
Dışişleri Bakanımızın uçağının ülkelerine inişine izin verilmiyor… Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın Konsolosluk binamıza girişine izin verilmiyor ve sınır dışı ediliyor!
 
Hollanda’nın bu tavrı; normal şartlarda, dış politika ve ülkeler arası münasebetlerde emsali pek görülmeyen hukuk ve nezaket dışı, insanî olmadığı kadar siyasî de olmayan, hiçbir gerekçeyle izahı kabil olmayan, tahrik edici fevkalade çirkin bir tavır.
 
Bu tavır, hukuk çerçevesinde şiddetle protesto edilmeli ve lanetlenmeli… Hatta Hollanda’nın bu tavrını protesto etmeyen ve lanetlemeyenler de lanetlenmeli!
 
Ancak!.. 
Devlet ve millet olarak bizler, bize yakışanı yapmalıyız... Öfkemize hakim olup sağduyuyu elden bırakmamalıyız… Sesimizi değil sözümüzü yükseltmeliyiz!
 
Hollanda’nın böyle bir tavır sergilemesindeki asıl sebebin; Türkiye’deki referandumla alakalı olduğu söylenemez. Hollanda ve Almanya’daki Türklerin tamamı velev ki EVET dese, onlara ne? Onlara zararı ne ola ki?
 
Belli ki mes’ele referandum değil!..
Bu çirkin tavrın arkasında ifade edilmeyen, gizli, lakin önemli bir sebep olmalı… Hatta bir tuzak olmalı... Çirkin tavrın arkasında saklı büyük oyun tuzağına dikkat edilmeli.
 
Hollanda ve Almanya’yı muhtemelen başka Avrupalılar takip edecektir!
Onlar kendi tıynetlerinin gereğini yapmakta ve yapacaklardır… 
Bizler de kendi asaletimizin gereğini yapmalıyız!
 
***
Hollanda EVET’e tavan yaptıracaktır!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa’daki vatandaşlarımızı kapı kapı dolaşıp ziyaret etselerdi, onlara EVET ve HAYIR demenin ne anlama geldiğini,  HAYIR’ın kimlerin lehine olduğunu bu kadar güzel anlatamazlardı!  
 
Hollanda’nın bu çirkin tavrı; bu saatten sonra muhtemelen nice gönülden HAYIR diyenleri de kerhen de olsa EVET demeye zorlayacaktır!
***
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, Başbakan Sayın Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Kaya ve Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’na Devletimize ve Milletimize yakışır dik duruş ve asil tavırlarından dolayı tebrikler ve teşekkürler…
 
“Dost kazanmak elimizdedir, ama düşman kazanmak her zaman elimizde değildir; zira bugünkü düşmanlarımız dünkü dostlarımızın arasında çıkmıştır. Yarınki düşmanlarımızın da bugünkü dostlarımızın arasından çıkacağı muhakkaktır. Meçhul dünyada düşmanı olmayan kim var ki?”
(Glovanni Verga)
 
Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu  
12 Mart 2017 / 13 Cemâziyelahir 1438
 
Önceki ve Sonraki Yazılar