Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Üniversite kapıları “kurucularına” açıldı!..

 Giresun Üniversitesi 2006 yılında Ak Parti iktidarı döneminde kurulmasına rağmen Ak Partililer bugüne kadar kurdukları üniversitenin kapısından içeriye pek giremediler. Mes’ele; rektörle Ak Partililer arasında kan uyuşmazlığının bulunmasıydı. Nihayet aranan kan bulundu ve kapılar açıldı!
 
Yeni rektör; Prof. Dr. Cevdet COŞKUN…
Üniversitede rektör aday seçimleri 10 Mart’ta yapılmasına, eski rektörün görev süresi 28 Mart’ta dolmasına rağmen rektör ataması ancak 29 Nisan’da yapılabilmiştir.
Seçim süreci tartışmalı ve sancılı da olsa nihayet hukukî prosedür tamamlanmış ve atama yapılmıştır.
 
Artık geçmişteki tartışmaları kaşımanın, üniversitedeki seçimlerde rektör adaylarının aldığı reyleri, YÖK’ün ve Cumhurbaşkanın tercihlerini tartışmanın kimseye faydası olmayacaktır. 
 
Demokratik sistemde, demokrasiye inananlar, hukukî seçim sonuçlarına (arzu etmemiş olsalar da) tahammül etmelidirler.
Giresun’u ve üniversiteyi sevenler, öğretim gören talebelerin ve öğretim görevlilerinin geleceğini düşünenler; Rektör Coşkun’a destek olmalıdır… 
Geçmiş dönemlerde bilinen ve yaşanan hatalar tekrarlanmamalıdır.  
***
Rektör Coşkun, başarılı olmaya mahkum!..
Sayın Coşkun, Giresun Üniversitesinin 3. Rektörü… Üniversite de rektör yardımcılığı ve dekanlık vazifelerinde bulunmuş biri olsa da işi bir hayli zor görülüyor.
Sebeplerden biri; Geçmiş dönemlerde akademik kariyerlerinden ziyade siyasî ve fikrî düşünceleri sebebiyle özellikle seçilip getirilmiş bir öğretim kadrosuyla çalışmak zorunda olması…
 
Diğer ikinci ve önemli bir sebep; İştah kabartan üniversite bütçesine göz dikmiş, siyaseti, bölgesine ve halkına hizmet vesilesi değil de şahıslarına menfaat aracı gören, kendisinin rektör atanmasında gayret gösteren bazı partililerin “Demokles’in kılıcı” gibi bir baskısını daima ensesinde hissetme riski olacaktır.


 
Rektör Coşkun, işi zor olmakla beraber zoru başarmaya ve başarılı olmaya mahkûmdur. 
Sayın Coşkun’un rektörlükteki başarısızlığı, Giresun’a ve üniversiteye kaybettirmesinin ötesinde kendini destekleyen ve atayan siyasî iradeye de kaybettirmiş olacaktır.
Başarılı olmak zor görülse de imkânsız değildir!
Her şeyden önce Sayın Rektör Coşkun’un arkasında güçlü bir siyasi irade ve güçlü bir halk desteği bulunuyor. Sayın Coşkun bu desteği iyi değerlendirmeli.
 
Başarı bulvarına çıkaracak tali yollar:
- Rektör, herkesle uyumlu, yöneten değil “idare eden” olmalı.
- Öncelikle bütün öğretim görevlileriyle (ayırım yapılmaksızın) barış dili kullanılmalı…
- Aday seçimlerinde öğretim görevlilerinin çoğunun baskıyla (konjonktür gereği) eski rektöre rey vermiş olabileceği gerçeği göz ardı edilmemeli, öğretim görevlileri arasında onun adamı, bizim adamımız ayırımı kaldırılmalı…
- Başarılı ve liyakatli öğretim görevlileri değerlendirilmeli…
- Adaylık yarışında kendisiyle birlikte yürümüş de olsa, liyakatli olmayanlar (idarî kadrolarda) değerlendirilmemeli…
- Yatırım harcamalarında şeffaf olup ihale ve alımlarda titiz davranılıp, partiyi menfaat aracı görenlerin baskısına iltifat edilmemeli…
***
Eski rektör Attar keşke rektörlük yarışına girmemiş olsaydı…
Attar’ın tekrar rektör atanmaması siyasî konjonktür gereği gayet normaldir.
Anormal olan, bu gerçeği görmemek/görmek istememektir.
Atandığı günden itibaren 4 yıl boyunca Giresun’da Ak Partili siyasetçilerle yıldızı hiç barışık olmayan, gerek hizmet süresinde gerek adaylık sürecinde hep muhalefet partili siyasetçilerden Ak Parti’yi hazmedememiş veya Ak Partililerle problemli bütün sivil toplum kuruluşlarına varıncaya kadar Ak Parti karşıtı bütün çevrelerce desteklenen Sayın Attar, (uzmanlık sahasına giren) bu gerçeği herkesten önce görebilmeliydi!..
 
29 Şubat 2016 tarih ve  “Aygün Attar aday olmamalıydı!” başlıklı yazımızda; 
“Rektör Attar Hocanın üniversite seçiminde delegelerin ekserisinin reyiyle 1’inci olma ihtimalinin yüksek olduğu ifade ediliyor… Ancak tarafsız siyaset tahlilcileri, Sayın Attar’ın rektör atanma ihtimalinin (son noktada) zayıf olduğu kanaatinde hem fikirler…
Ne garip ki rektörü atayacak olan; statü gereği tarafsız görülse de gerçekte Ak Parti’nin tabii lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan… Rektörün atanmasında ısrarcı olanlar ise Ak Parti karşıtı çevreler!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tanıyanlar gayet iyi bilir ki o, dışarıdan gelecek dayatmalara kesinlikle itibar etmez… Aksine, tam zıddı bir tavır sergiler! 
Keşke Sayın Attar, bu muhalif çevrelerin desteğiyle adaylığını açıklamakla o çevrelerin adamı gibi gözükmemiş olsaydı da, bürokratik geleceğini de riske atmamış olsaydı!” gibi tespitlerde bulunmuştuk.
 
Artık olan olmuş, rektörlük ataması bitmiştir. 
Sayın Attar, ikinci hatayı yapmamalı, ilim ehline yakışır tavır sergilemeli, Rektör Coşkun’la tokalaşmalı, destek mesajları vermelidir.
***
Giresun Üniversitesinde yeni Rektör Coşkun; yeni bir dönemin başlangıcı, yeni bir heyecan olacaktır…
Rektör Coşkun; yıllardır ilmî kariyer ve birikimlerini geliştirmek isteyen nice öğretim görevlilerine yeni bir umut ışığı olmuştur! 
Giresun’un/Giresunluların ve üniversitenin kazanması adına Rektör Coşkun’a yardımcı olunması inancı ve ilim camiasına hayırlı olması temennisiyle Sayın Rektör Cevdet Coşkun’u tebrik ediyoruz…
Allah yar ve yardımcısı olsun.
 
“Devlet görevleri için güvenilir ailelere mensup, ehliyetli, tecrübeli, hayâlı, önceden beri dine hizmet ettiği bilinen kişileri seç. Ahlâklı, dürüst, iffetli ve izzetli kimseler dünyanın cazibesine kapılmaz ve işlerin sonunu da düşünür.” (Hz. Ali’nin yöneticilere öğütleri)
 
Vesselam…
05 Mayıs 2016¬ / 28 Recep 1437 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar