Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Vali Sarıfakıoğulları da (mı) yaranamadı ?

 Valiler kararnamesiyle 41 ilin valisi değiştiriliyor… 17 vali merkeze alınıyor… Merkeze alınan valiler arasında Giresun Valisi Sn. Harun Sarıfakıoğlulları da bulunuyor.
***
Devlet idaresinde bir makama atama ne kadar tabii ise görevden alma da o kadar tabiidir. Atayan irade gerekli gördüğünde ve ihtiyaç duyduğunda da atadığını alır veya yer değiştirir.
***
Merkez Valiliği kamuoyunda her ne kadar ‘kızağa çekilmek’ gibi algılansa da, bir valinin ‘merkeze’ alınması; (her daim) başarısız olduğu anlamına gelmez. 
 
Nice yaşı kemale ermiş, başarılı ve tecrübeli valiler merkeze alınarak, gençlerin önü açılmış olur. 
Şayet her başarılı vali emekli oluncaya kadar görevde kalacak olsa, gençlerin önü açılmaz ve yeni tecrübeli valilerin yetişmesi mümkün olmaz!..
***
Ancak bir vali ki;
Vatana ve millete hizmeti gaye edinmiş…
Gece gündüz, yaz kış, kar yağmur, toz çamur dememiş...
Mesai mefhumu gözetmeksizin milletin derdini dert edinmiş…
Kimsesizlerin kimsesi, çaresizlerin çaresi, evi sokak ve karnı aç olanın sahibi…
Pantolonun paçası çamurlu ve tozlu, eli yağlı işçinin eliyle yağlı, elbisesi boyalı işçinin elbisesiyle boyalı…
Devlet millet kaynaşmasının ‘sözde değil özde’ uygulayıcısı… 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tayyip Erdoğan ve Başbakan için el, göz, kulak, ayak sizsiniz. Siz varsanız elimiz ayağımız gözümüz var. Kollarını sıvayıp işe girişen her idareci benim yol arkadaşımdır” dediği valiler arasında örnek gösterilecek biri olur da; 3 yıllık başarılı bir valilik hizmetinden sora taltif ve teşvik edilmesi gerekirken kamuoyunun anladığı manada kızağa çekilecek olursa; DÜŞÜNDÜRÜCÜ olur!..
 
 
 
***
Bir Giresunlu olarak, yıllarını siyasete vermiş bir siyasetçi olarak, naçizane bir gazeteci olarak itiraz ediyorum!..
Efendiler, böyle bir atama Giresun ve Giresunluların kaderi değildir!.. Giresun ve Giresunlular bunu hak etmiyor!..
 
Ne yazık ki, Harun Sarıfakıoğulları ilk değil, anlaşılan son da olmayacaktır!..
Giresunlular bu filmi, aynı kaderi paylaşan Vali Sayın D.Ali Şahin ve Emniyet Müdürü Sayın Uğur Öztürk’ün kızağa çekilmelerinde de görmüştü!
 
Şimdilerde Sayın Sarıfakıoğulları aynı kaderi paylaşıyor!..
 
Allah aşkına, bu halkla bütünleşen ve kucaklaşan güzide şahsiyetlerin nedir kusurları?.. 
- Ehliyet ve liyakatte mi yetersizler?.
- İktidarın aleyhinde mi çalışmışlar?.. 
- Haklarında yolsuzluk v.s gibi gayri ahlaki ve hukuki bir takım şaibeli iddialar mı var?
***
Evet, bu üç güzide bürokratın da en büyük kusuru(!); siyasetçilerin yapması gerektiği halde yapmadıkları ya da yapamadıkları halkla bütünleşmeleri ve kucaklaşmalarıydı!..
 
Ve bir de (belki de en önemlisi) kamuoyunda dolaşan iddiaya göre; bazı şaibeli siyasetçi yakınlarına istediklerini (tam olarak!) vermemiş olmalarıydı!.. Bu husus karanlık olmayı karanlık, lakin çok ciddi bir iddia!.
***
Vali, bir vilayette devletin temsilcidir, Cumhurbaşkanının vekilidir… Maalesef uygulamada aynı ağırlık görülememektedir.
 
Bu husus acaba sadece Giresun’a mı hastır ve Giresunlu siyasetçilere mi aittir, yoksa başka vilayetlerde de var mıdır bilmiyoruz…
 
Ancak gelecek valilerde de aynı kaderin paylaşılmaması için mutlaka birileri bu hususu Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın bilgisine sunmalıdır.
***
Vali gibi Vali Harun Sarıfakıoğulları; Uğurlar Ola!..
3 yıldır Giresun ve Giresunlulara hizmette bulunan Vali Harun Sarıfakıoğlulları son valiler kararnamesiyle Giresun’a veda ediyor… Mülkiye Başmüfettişliğine atanarak merkeze alınmış oldular…(Eskinin Merkez Valisi yeninin Mülkiye Başmüfettişi!)
 
Sayın Sarıfakıoğlulları, Giresun’da hizmetleriyle, halkla iç içe ikili münasebetleriyle unutulmaz izler bırakan, emsali ender görülen adam gibi adam misali vali gibi vali idi…
 
Harun Sarıfakıoğlulları Giresun’u ve Giresunluları sevmiş, Giresunlular da (bazı malum siyasetçiler hariç!) onu sevmişti…
 
Nihayet bürokratın kaderidir; bugün burada, yarın başka bir köşede vatanın ve milletin hizmetinde bulunmak!..
***
Sayın Sarıfakıoğulları’nı bir de Nizip’te birlikte mesai yaptığı bir dostunun kaleminden tanıyalım: 
“Kaymakam olmasına rağmen sıradan bir vatandaş gibi giyinir, karşılaştığı herkesle konuşurdu. Muhakkak hâl hatır sorardı. Yeri geldiğinde şaka yapar, çoğu zaman ciddi olurdu. Dünyayı, dünyayı sevenlere bırakmış, heybesine güzel amel doldurma çabasındaydı. İyi bir yönetici, sağlam bir Müslüman, kıymetli bir dost, şefkatli bir yöneticiydi.
 
Nizip’in yanı sıra yaklaşık 35 bin Suriyeli muhacirin yükünü omuzlamış, Ensar olma çabasında bir yöneticiydi. Mesai saatlerinde ilçenin işlerini takip ediyor, mesai dışında ise sık sık sığınmacı kaplarını ziyaret ediyordu. Halkın arasına giriyor, birebir dertlerini dinliyordu.” (Celal Demir, Kelebekler de Ağlar)
***
Sayın Harun Sarıfakıoğlulları valimize Giresun ve Giresunlulara yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, Mülkiye Başmüfettişi olarak atandığı yeni vazifesinde başarılar diliyoruz.
***
“Bir kişiyi lâyığından fazla övmek riyâdır, dalkavukluktur; lâyığından az övmekse ya dilsizlikten ileri gelir, ya hasetten.” (Hz. Ali)
 
Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
12 Haziran 2020 Cuma / 20 Şevval 1441 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar