Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Yük olan Ağır Toplar!..

 7 Haziran 2015 seçimlerinin hemen akabinde daha seçimin şokunu partililer üzerlerinden atamadan, yeni hükümet senaryoları ve erken seçim ihtimalleri tartışılırken; erken seçim olursa 3 dönemliklerin yeniden aday olabilecekleri gündeme taşınmaya başlamıştı…
 
Devletin ve Hükümetin bütün imkânları elindeyken, en yüksek seçim bütçesiyle seçime girilirken, seçimi etkileyecek hiçbir olumsuzluk yok iken, bütün şartlar lehinde olduğu halde AK Parti seçimden % 9 düşüşle çıkmıştı.
 
O tarihte rey kaybının sebepleri arasında aday tespitlerinde yapılan yanlış tercihler gösteriliyordu.
Aday listelerini hazırlayanlar da genelde 3 dönemlik A Takımının ağır toplarıydı.
 
O günlerde yazdığımız bir yazıda: 
“Şayet bu haberlerin arkasında bazı 3 dönemlikler varsa durum çok daha vahimdir!.. Seçimin kaybedilmesine vesile olanlar tekrar aday olacak!.. Allah muhafaza!.. Aksi halde; 
- “%9’luk ikaz fayda vermedi, daha büyük vurgun mu bekleniyor!..  
- Yoksa siyaseten tecrübeli 3 dönemlikler erkenden sıranın kendilerine gelmesi için mi, başarısız olacağı önceden bilinen adaylara vesile olup seçime girdiler?..” gibi tartışmalara zemin hazırlanacaktır… Böyle bir senaryonun değil devreye sokulması, düşünülmesi bile akla ziyandır!” diye sorgulamıştık. (9.6.2015 tarihli makale:“%9’luk ikaz fayda vermedi, daha büyük vurgun mu bekleniyor!”) 
 
***
 
 
Budefa, bugün bir gazete manşetten haber veriyor: “Ağır Toplara Parti Görevi”
Bu gazete manşeti 2015 Haziran 3 dönemliklerin haberini hatırlatıyor!..
 
Malum gazetenin bu manşet haberi gazetenin mi temennisi, yoksa  kendilerini Bulunmaz Hint Kumaşı gören, Ağır Top oldukları kendilerden menkul birileri mi yaptırıyor, bilinmiyor!
 
***
Bugün 2018 Haziran’daki % 7-8’lik düşüşün sorumluları arasında yine genelde 2015 Haziran seçimlerindeki yöneticiler bulunuyor.
 
2015 Haziran neticesine sebep olanlardan bugüne kadar hesap sorulmadığı gibi mükafatlandırıldılar.
 
Şayet bu defa yine partinin % 50’lerden % 40’lara gerilemesine sebep olanlar, bırakınız hesap sorulmayı tekrar mükafatlandırılacak olursa; gelecekteki vurgunun daha da büyük olabileceği hesaba katılmalıdır!
 
***
Siyasette kendileri çok başarılı gerenler, acaba siyasetin dışında başka sahalalarda başarılı olamazlar mı?
 
Mesela bu muhteremler mademki o kadar başarılı; Holding olsunlar, ihracat patlaması yapsınlar!... Büyükelçi olsunlar, dış ülkelerde ateşe olsunlar; ülkemizi ve milletimizi temsil etsinler.
 
*** 
Hiç kimse Bulunmaz Hint Kumaşı değildir.
Hiç kimse Sn. Erdoğan’ın başarısını kendilerine mal etmemeli…Milletin kararına saygı gösterilmelidir.
 
***
“Bazı horozlar, güneşin kendileri yüzünden doğduğunu sanırlar” (Theodor Fontane)
 
Vesselam… 
Ahmed Çıtlakoğlu
28 Haziran 2018 / 14 Şevval 1439
 
Önceki ve Sonraki Yazılar