Orhan YAZICILAR

Orhan YAZICILAR

ENGELLİLERİMİZ ÇÖZÜM BEKLİYOR!..

 Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10-16 Mayıs tarihleri arasını Engelliler Haftası olarak kabul ediyoruz. Bu yıl Koronavisüs salgınından dolayı istenildiği gibi farkındalık çalışmaları yapılamasa da günümüz Türkiye’de artık engelli vatandaşlarımız ile ilgili çalışmalar dünya standartlarına uygun hale geldiği söyleyebilir.
 
Elbette engelli vatandaşlarımızın çözüm bekleyen daha birçok sorunlar mevcut durumdadır. Bu sorun alanlarının gönül ister ki bir anda çözümlensin.
 
En gelişmiş ülkeler de bile engellilerle ilgili sıkıntılar yaşamaktayken ülkemizin kültürel yapısı göz önünde alındığında engelliler ile ilgili sorun alanlarının toplumca çözüme hazır olduğumuz bir gerçektir.
 
Unutulmamalıdır ki her insan engelli adayıdır. Bir kaza, bir yaralanma, bir hastalık sebebiyle hayatın kalan kısmını engelli bir şekilde yaşanabilecek bir durumla herkes karşılaşabilir.
 
Engelli vatandaşlarımızın engelini ortaya koyacağımız tedbir ve çalışmaları sahaya yansıtılması gereğinde olduğunu düşünüyorum.
 
 Bireyin yaşamanı sürdürebilesi için engelleri ortadan kaldırmak ve yaşam standartını oluştururken engelli bireyin ihtiyacına göre ve bireysel özeliklerine uygun şekilde yaşam oluşturulması en önemli gaye olmalıdır.
 
Çevresel kullanım hakkı engelli vatandaşlarımızın ulaşımlarını rahatlıkla sağlayacak bir yapıyla uyumlu hale gelmedir. Toplu taşıma duraklarından otobüse binmek için gerekli tüm aksamların uyumlu hale gelmesi, asansör ve merdivenlerin engeli ortadan kaldıracak şekilde düzenlenmesi, kaldırımlardan park alanlarına kadar bu alanların belirgin bir şekilde ortaya çıkması gerekmektedir.
 
Engelli vatandaşlarımızın bir diğer sorun alanını eğitim ve kültür haklarına ulaşmasındaki güçlükler oluşturuyor. Psikolojik sağlığın olumlu yönde sağlanması için mutlu bir bireyin olması gerekmektedir. Karşılaşılan sorun ve engel alanlarının engelli bireyin yaşamında belirgin bir sorun oluşturmaması en önemli bakış açısı olmalıdır.
 
İş ve istihdam haklarının ülke genelinde tamamıyla uygulanması ve bunu denetimini yapılması bir o kadar önemlidir. Her sektör çalıştırdığı personelinin belli bir oranını engelli vatandaşlarımıza ayırmalıdır. Bunu yanında emeklilik haklarının düzenlenmesi engelli vatandaşlarımızın en verimli yıllarını daha etkili bir süreçte geçirmesini sağlayacaktır.
 
İnsan yaşamı boyunca birçok engelle karışılacaktır. Mücadele engelli vatandaşlarımızın sadece kendi mücadeleleri sonucuyla başarabileceği bir sonuç olarak asla görünmemelidir.
 
Toplumsal olarak birlikte hareket edilmeli ve engeli birlikte ortadan kaldırmaya gayret edilmelidir.
Unutmayalım: Empati; en güzel duygu paylaşımıdır.
Sağlıklı günler dilerim..

Önceki ve Sonraki Yazılar