Orhan YAZICILAR

Orhan YAZICILAR

HAYATIMIZIN EN BURUK BURUK BAYRAMINI KARŞILIYORUZ!

 Ramazan Baramına günler kala akla bazı hususlar geldi. Pazar günü evlerimizde sadece aile fertleriyle, ancak dışarda olan eş, dost, akrabaları sadece telefonla görüşerek kutlamaya çalışacağımız  bayram hakkında...
 Millet olarak bayramlaşma kültürümüz vardır ve yerleşiktir.Büyükler ziyaret edilir, şehir dışlarına gidilir, akrabalar eş dostlar ziyaret edilir.Bu ritüeller yapılırken de gayet sıcak ortamlarda yapılır ve samimi davranılır.Mutlaka el öpme vardır, kucaklaşma sarılma vardır, hep birlikte oturmak vardır.İkramlar yenilir, kolonyalar sürülür ve ‘bayram gezmeleri’ böyle böyle devam eder gider.Bunlar bildiklerimiz…Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak bayramı evlerimizde geçireceğiz.Eski bayramlaşmalarımız geride kalmış olacak.Kurban Bayramı’nda durum nasıl olur bilemiyoruz ama Ramazan Bayramı’nı evde geçireceğiz.Tokalaşmadan.
 
Sarılmadan.
Kucaklaşmadan.
Ev ev gezmeden.
İkramlıklar hazırlamadan.
Bayram hazırlığı yapmadan…
Evlerde kalacak olmamıza rağmen bayram alışverişi yapanlarımız olduğunu gözlemliyorum. Hatta bu yasaktan dolayı Cuma gününe yığılmalar bile görebilir ve ‘nasılsa yasak olacak şimdiden ziyarete gidip dönelim’ fikrine kapılabiliriz.
Bunlara dur demeli ve dikkatli olmalıyız.
Tüm bu alışkanlıklarımızı bu yıl, bu bayram ertelemek zorundayız. Çünkü canımız söz konusu… Öldükten sonra kimseye bir faydası olmayacak bayramın, bayramlaşmanın…
Önce sağlıcakla atlatalım, sonra yine bayramlaşacağız. Hem de salgını aşmış olarak büyük bayramlar bekliyor bizi.
Tüm bunların yanı sıra başka bir alışkanlığımız aklıma geldi. Acaba dedim bu alışkanlık bayram sonrası yapılır mı?
Bayramda görüşemeyenler bilirsiniz bayram sonrası karşılaştıklarında, görüştüklerinde “Geçmiş bayramın mübarek olsun” der ve yukarıdaki ritüelleri yapar.
Şimdi… Bu dört günlük yasak sonrasında acaba bu alışkanlığa kapılan insanlar olacak mı?
Bayramda hem evde kalıp hem de bayramlaşamayanlar, “geçmiş bayramınız mübarek olsun” alışkanlığını sürdürecekler mi?
Bunun ne gibi riskler taşıdığını hepimiz biliyoruz. Önlemler, tedbirler, bayramı evde geçirme zorunluluğu sağlığımız için.
Bu yüzden bu bayram evde kalalım ve lütfen bayram bitince de geçmiş bayramımızı uzaktan kutlayalım! Yoksa hem kendimizi hem de karşımızdakini hayati risklere sürüklemiş olabiliriz.
Sağlıklı, mutlu bayramımız olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar